fot. PAP/Paweł Supernak

System SENT spełnia zamierzone efekty

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, powiedział, że Polska przestała być śmietniskiem Europy. Dodał, że dzięki m.in. systemowi SENT jesteśmy w awangardzie w UE pod względem walki z przestępcami środowiskowymi.

Mija rok od wprowadzenia Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu. Dzięki niemu monitorowany jest przywóz do Polski i tranzyt wszystkich rodzajów odpadów.

– Przestaliśmy importować odpady w takim charakterze, że szara strefa jest zdecydowanie zmniejszona. Stanowczo walczymy za pomocą systemu SENT, wysokich kar oraz zakazu importu śmieci do Polski, np. na składowisko czy do termicznego zagospodarowania. Działania pokazują, że Polska jest zupełnie w innym miejscu. Jesteśmy w awangardzie kraju w Unii Europejskiej pod względem walki z przestępcami środowiskowymi – wspomniał wiceminister Jacek Ozdoba.

Mariusz Gojny, szef Krajowej Administracji Skarbowej, poinformował, że do końca ub.r. przedsiębiorcy dokonali 130 tys. zgłoszeń w systemie SENT.

– W tym samym czasie funkcjonariusze służby celno-skarbowej, którzy są częścią Krajowej Administracji Skarbowej, skontrolowali około 17 tysięcy takich przewozów. W trakcie kontroli w 840 przypadkach ujawnili nieprawidłowości – zaznaczył Mariusz Gojny.

Szef KAS dodał, że kontrole redukują też nadużycia podatkowe. Za nadzór na przewozem towarów w tym m.in. odpadów odpowiadają cztery instytucje: Krajowa Administracja  Skarbowa, Policja, Straż Graniczna  i Inspekcja Transportu Drogowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl