Syryjskie siły powietrzne znów bombardują bazy powstańców

Syryjskie siły powietrzne po raz pierwszy od trzech tygodni znów zbombardowały bazy powstańców; nowa ofensywa dowodzi, że prezydent Baszar el-Asad przestał się bać amerykańskiej operacji wojskowej – poinformowała syryjska opozycja.

Syryjskie samoloty bojowe, częściowo przy wsparciu sił lądowych, przypuściły atak na trzy przedmieścia Damaszku. To pierwsza taka ofensywa w pobliżu stolicy odkąd 21 sierpnia doszło tam do ataku chemicznego, w którym zginęło ponad 1400 osób.

Do najcięższych walk doszło we wtorek w Barzeh na północ od centrum Damaszku, gdzie ataki z powietrza i ostrzał czołgowy wspierał atak proreżimowej milicji – poinformowali mieszkańcy przedmieścia.

Siły wierne Asadowi przypuściły ofensywę w czasie, gdy światowi przywódcy debatują nad propozycją Rosji, która chce, aby syryjska broń chemiczna została objęta międzynarodową kontrolą, co miałoby zapobiec interwencji wojskowej USA i Francji.

Nawet jeśli rosyjska inicjatywa nie zostanie wprowadzona w życie, reżim przynajmniej zyska na czasie. Zapewne liczy na to, że w najbliższym czasie nie nastąpi atak – powiedział Reuterowi działacz syryjskiej opozycji Salah Mohammad.

„Wysyłając znów samoloty (przeciw powstańcom), reżim wysyła też sygnał, że nie obawia się już międzynarodowych nacisków” – powiedział w rozmowie z Reuterem inny przedstawiciel opozycji Wasim al-Ahmand.

Lider syryjskich rebeliantów generał Salim Idriss oskarżył w poniedziałek Asada i Rosję o kłamstwo, gdy Damaszek z zadowoleniem przyjął inicjatywę Moskwy ws. wzięcia pod międzynarodową kontrolę arsenału broni chemicznej.

Reżim (syryjski) chce zyskać czas, aby się uchronić przed ewentualnym atakiem (…). Damaszek i Moskwa wiedzą, że zbliża się głosowanie w Kongresie (amerykańskim); wiedzą, że ataki te spowodują upadek reżimu Asada – powiedział Idris.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zaapelował w poniedziałek do Syrii o umieszczenie pod kontrolą międzynarodową jej arsenału chemicznego, aby później go zniszczyć. Władze Syrii przyjęły z zadowoleniem rosyjską propozycję.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl