Syria: Porozumienie o ewakuacji rebeliantów z Dżiaisz al-islam z Dumy

Rebelianci Dżaisz al-islam osiągnęli w niedzielę porozumienie ze stroną rosyjską o ewakuacji z oblężonego przez wojska Baszara el-Asada miasta Duma we Wschodniej Ghucie – przekazał Reuters, powołując się na lokalne źródła.

Zgodnie z porozumieniem, rebelianci z Dumy mają skierować się na północ Syrii, a w mieście tym będzie stacjonować rosyjska policja wojskowa. Bojownicy, którzy nie zechcą wyjechać z miasta, nie będą ścigani przez syryjskie siły bezpieczeństwa – podał Reuters.

Wcześniej w niedzielę syryjska telewizja państwowa poinformowała, że w zamian za zezwolenie rebeliantom na opuszczenie miasta, Dżaisz al-Islam miało wypuścić wszystkich przetrzymywanych jeńców. Według TV bojownicy tego ugrupowania mają skierować się do miasta Dżarabulus w pobliżu granicy z Turcją w ciągu 48 godzin.

Od ponad miesiąca trwa zmasowana ofensywa syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na Wschodnią Ghutę w pobliżu Damaszku. Podczas ataków na rebeliancką enklawę zginęło ponad 1,6 tys. cywilów, a tysiące zostało rannych.

Wschodnia Ghuta jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, co jednak nie zapewniło bezpieczeństwa cywilom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl