fot. PAP/EPA

Syria: 20 zabitych w zamachu na przedmieściach Damaszku

Co najmniej 20 osób zginęło w sobotę w samobójczym zamachu oraz w ataku z użyciem samochodu pułapki przy szyickim mauzoleum w dzielnicy Saida Zeinab (Sajida Zajnab) na południowym wschodzie Damaszku – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium wśród zabitych jest 13 cywilów. Ponad 30 osób zostało rannych. Państwowa agencja prasowa SANA informuje o co najmniej ośmiu ofiarach śmiertelnych.

Syryjska telewizja państwowa Al-Ichbarija pokazała zdjęcia kłębów czarnego dymu unoszących się nad miejscem zamachu i poważnych zniszczeń pobliskich budynków.

Do zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego – podała powiązana z nimi agencja informacyjna Al-Amak. Według agencji bojownicy zdetonowali samochód wypełniony materiałami wybuchowymi, a dwaj zamachowcy samobójcy wysadzili się w powietrze.

Mauzoleum Saida Zeinab (Sajida Zajnab) jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla szyitów, w tym z Iranu i Libanu. Rejon ten zabezpiecza syryjska armia oraz członkowie szyickich milicji – głównie libańskich i irackich, gdyż był on już wielokrotnie celem ataków.

25 kwietnia siedem osób poniosło śmierć z ataku z użyciem samochodu pułapki, do którego przyznali się bojownicy IS.

21 lutego w podwójnym samobójczym zamachu dokonanym 400 metrów od mauzoleum zginęły 134 osoby, w tym 97 cywilów. Pod koniec stycznia w pobliżu sanktuarium zabitych zostało co najmniej 70 osób.

PAP/RIRM

drukuj