fot. twitter.com

Sympozjum WSKSiM: „Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy”

Z udziałem ministrów rządu w murach Wyższej Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się w sobotę sympozjum naukowe „Przedsiębiorstwa w Polsce” adresowane do właścicieli firm i przedsiębiorstw.

– Pan Bóg nam powiedział na samym początku w Księdze Rodzaju, jak stworzył człowieka: rozwijajcie się, rozmnażajcie i rozwijajcie – tymi słowami o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR otworzył dzisiejsze sympozjum „Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy”.

Kontynuując myśl Dyrektor Radia Maryja dodał, że Pan Bóg cały świat poddał człowiekowi do dyspozycji.

– Te wszystkie firmy to jest rozwój, bez tego nie byłoby też chleba. Chodzi o to, żeby Polacy byli zasobni, żebyśmy sobie dali radę, żebyśmy nie byli żebrakami świata – wskazał duchowny.

Podczas sympozjum głos zabrali ministrowie rządu. W imieniu premiera Polski Mateusza Morawieckiego list odczytał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Szef rządu napisał w nim, że tworzenie nowej rzeczywistości, opartej na zrównoważonym rozwoju, nie jest dla rządu „pustymi słowami”.

– Wprowadzamy setki zmian korzystnych dla biznesu, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw. Jako pierwsi wsłuchaliśmy się w głos tego środowiska, powołując Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest to dla nas ogromnie ważne, że nad nowymi propozycjami pracujemy ramię w ramię z właścicielami firm. Prowadzimy konsekwentny dialog ze sferą budżetową, czego efektem jest m.in. 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, pakiet małych i średnich przedsiębiorstw czy mały ZUS – napisał premier [zobacz więcej

Z kolei szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski wygłosił prelekcje pt. „Nowoczesna energetyka na rzecz gospodarki”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że przydzielenie Polsce nieco większej ilości funduszy z Unii Europejskiej nie jest „żadną łaską”.

– Musimy pamiętać, że z tego, co zrobiliśmy w Polsce od 1990 roku możemy być dumni i powinniśmy przypominać, bo najwyżsi urzędnicy w Unii nie mają świadomości, że Polska przez 45 lat nie była niezależnym państwem; że byliśmy w formie pewnego zaboru – wskazał Krzysztof Tchórzewski [zobacz więcej]. 

Nadmiar biurokracji, brak informatyzacji, nadmiar kontroli administracyjnych niszczy polskie przedsiębiorstwa – podnosił wiceminister finansów Marian Banaś.

– Istnienie szarej strefy zakłóca normalne funkcjonowanie uczciwych przedsiębiorców, czyli chodzi o wszelkiego rodzaju mafie, nie tylko paliwowe, ale też różne podatkowe, które funkcjonowały przez ostatnie osiem lat, przed objęciem władzy przez PiS i Zjednoczoną Prawicę. Następna sprawa to nadmiar kontroli, która miała miejsce i niszczyła przedsiębiorców – mówił Marian Banaś [zobacz więcej]. 

Dlatego tak ważne jest budowanie państwa opartego na prawie – mówił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

– Po pierwsze, państwo prawa, po drugie, państwo prawa i po trzecie, państwo prawa. Chodzi o stworzenie ram i egzekwowanie w taki sposób, żeby ten wolny rynek mógł funkcjonować, bo w dżungli nie ma wolnego rynku, również w dżungli, która czasami pojawia się w obszarze działania gospodarki, gdzie siła łokci, a czasami i innych narzędzi, brała górę nad bezwzględnymi układami, nad talentem i przedsiębiorczością – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Na koniec sympozjum głos jeszcze raz zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– My musimy być etyczni. Nie zrobimy żadnej reformy bez ludzi etycznych, ale nie etyka socjalistyczna czy jakaś libertyńska. My wiemy jaka etyka – akcentował o Tadeusz Rydzyk CSsR.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Sympozjum WSKSiM: Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy – fot. Katarzyna Cegielska.

drukuj