Świętokrzyskie: ruszył portal o Polakach ratujących Żydów

Portal dedykowany rodzinom, które podczas II wojny światowej pomagały Żydom na terenie Kielecczyzny, uruchomiła redakcja Radia Kielce. Można na nim znaleźć audycje dokumentujące zdarzenia sprzed lat, obejrzeć filmy i zachowane dokumenty.

Strona internetowa – którą zaprezentowano dzisiaj podczas briefingu prasowego – powstała na bazie odcinków, emitowanej od wiosny na antenie regionalnej rozgłośni Polskiego Radia audycji „Polacy ratujący Żydów”. Do tej pory w 14 audycjach przedstawiono historie 13 rodzin z woj. świętokrzyskiego, których przedstawiciele zostali uhonorowani odznaczeniami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tytuł – nadawany od 1953 r. przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem – przyznano ok. 280 mieszkańcom regionu, zaangażowanym w pomoc Żydom podczas niemieckiej okupacji w Polsce.

„Strona pozwala na kompleksowe przedstawienie całego projektu. Są tu audycje, filmy video powstające przy ich realizacji – staramy się na nich uwiecznić postaci, które opowiadają nam rodzinne historie. Staramy się też dokumentować to, co się da – zdjęcia, archiwalne dokumenty, późniejszą korespondencję rodzin ukrywających Żydów i uratowanych” – opisywała autorka reportaży, dziennikarka Radia Kielce Marlena Płaska.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

PAP/RIRM

drukuj