Świętokrzyskie: kolejny etap konserwacji XVIII-wiecznego kościoła z Rogowa

Rozpoczęły się prace konserwatorskie drewnianej, barokowej ambony w zabytkowym XVIII-wiecznym kościele z Rogowa. To kolejny etap prac konserwatorskich w jednym z najcenniejszych obiektów, znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Modrzewiowy kościół z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek został przeniesiony do skansenu w Tokarni w 1996 r., a udostępniono go zwiedzającym w 2002 r.

Ostatnie prace konserwatorskie przy kościelnej ambonie prowadzono kilkanaście lat temu. Jak poinformowała kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń, obiekt w tym roku czeka pełna konserwacja.

„Przewidziane jest poprawienie konstrukcji ambony oraz uzupełnienie ubytków w marmoryzacji i srebrzenie elementów snycerskich” – wyjaśniła.

Ambona jest podwieszona przy pilastrze, oddzielającym prezbiterium od nawy kościoła. Składa się z korpusu – pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu.

„Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji, o ciemno niebieskich żyłkach na jasno-niebieskim i zielonym tle. Podniebienie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego” – opisywała Beata Ryń.

Prace konserwatorskie potrwają do końca października. W trakcie konserwacji zostanie udostępniona wystawa fotografii, dokumentujących przebieg prac.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki 32,5 tys. zł dofinansowania, jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów ministra kultury.

To kontynuacja prac podjętych w kościele z Rogowa w 2014 r., które także zostały wsparte dotacjami resortu kultury. Wówczas odnowiono ołtarze boczne i obraz św. Mikołaja. Podczas prac na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów.

W 2017 r. zakończyła się konserwacja ołtarza głównego kościoła, poprzedzona badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII-wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem – tam ujawniono m. in. pierwotną kolorystykę ołtarza. Zamontowano także korbę i linę do podnoszenia obrazu.

Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokokowym i pochodzi głównie z XVIII w. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII w. i według podań uznawany jest za cudowny.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha, ze stałymi ekspozycjami budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl