fot. PAP/EPA

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To czas szczególnej modlitwy w intencji tych, którzy  przebywają z dala od swoich domów i bliskich. Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w intencji uchodźców i migrantów w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Ojciec Święty w homilii mówił, że słowa, które Pan Jezus powiedział do uczniów: „Chodźcie, a zobaczycie” dotyczą każdego z nas. Zarówno wspólnot lokalnych, jak i nowo przybyłych.  Jak mówił papież – są one zaproszeniem do przezwyciężenia naszych lęków, abyśmy mogli wyjść nas spotkanie z drugim człowiekiem, przyjąć go, poznać i uznać.

Jest to zaproszenie, które daje możliwość okazania się bliźnim drugiego człowieka, aby zobaczyć, gdzie i jak żyje. W dzisiejszym świecie dla nowo przybyłych ugoszczenie, poznanie i uznanie oznacza poznanie i poszanowanie praw, kultury i tradycji krajów, w których zostali ugoszczeni. Oznacza także zrozumienie ich lęków i obaw dotyczących przyszłości – wskazywał papież.

Z kolei dla społeczności lokalnych przyjęcie, poznawanie i uznawanie przybyłych oznacza otwarcie się na bogactwo różnorodności bez uprzedzeń, czy zrozumienie ich słabości i strachu. Czasami jednak społeczności lokalne obawiają się, że nowo przybyli zakłócą ustalony porządek. Także nowo przybyli mają pewne obawy.

– Wątpienie i lęk nie są grzechem. „Grzechem” jest godzenie się, aby te lęki określały nasze reakcje, uwarunkowywały nasze decyzje, szkodziły szacunkowi i wielkoduszności, podsycały nienawiść i odrzucenie. „Grzechem” jest odmówienie spotkania z drugim, z innym, z bliźnim, które jest w istocie uprzywilejowaną sposobnością spotkania się z Panem – mówił Ojciec Święty.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież mówił, że fragment dzisiejszej Ewangelii, gdzie uczniowie pytają Jezusa, gdzie mieszka, ukazuje każdemu z nas podstawowe cechy drogi uczniów Chrystusa. Tylko osobiste spotkanie z Jezusem rodzi pielgrzymkę wiary i bycia uczniem.

Możemy mieć wiele doświadczeń, dokonać wielu rzeczy, nawiązać relacje z wieloma ludźmi, ale tylko spotkanie z Jezusem, o tej godzinie, którą zna Bóg, może nadać naszemu życiu pełny sens i sprawić, aby nasze plany i inicjatywy były owocne – powiedział papież.

Ojciec Święty zapowiedział, że w przyszłym roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony nie w drugą niedzielę stycznia, jak dotychczas, ale w drugą niedzielę września.

TV Trwam News/RIRM

drukuj