fot. twitter.com

Wlk. Brytania: ziemia z prochami Zygalskiego trafi do Panteonu Narodowego

Ziemia z krematorium w Chichester, gdzie rozsypane były prochy polskiego matematyka Henryka Zygalskiego, została w piątek w Londynie przekazana do Panteonu Narodowego w Krakowie. To uhonorowanie roli polskich kryptologów podczas drugiej wojny światowej. 

Decyzją kapituły Panteonu, w jednym sarkofagu krypcie Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie znajdzie się ziemia z miejsc spoczynku trzech najważniejszych kryptologów odpowiedzialnych za przełomowe odkrycia dotyczące niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma: Zygalskiego, a także Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego.

W kameralnej uroczystości w ambasadzie RP w Londynie wzięli udział m.in. krewni Zygalskiego, dr Jeremy Russell i Maria Bryschak, a także bratanek brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który kontynuował pracę Polaków, sir Dermot Turing i przedstawicielka Panteonu Narodowego, Magdalena Ungeheuer.

„Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że Henryk został uhonorowany w ten sposób” – powiedział w rozmowie z PAP Russell, dodając, że „cieszy się, że uroczystość miała nieformalny charakter”.

Jak tłumaczył, „Henryk nie lubił nigdy nadmiernego zamieszania, ale (…) patrząc z góry na nas byłby na pewno skrycie zachwycony i dumny”.

Russell, który z powodu ograniczeń dot. tajemnic państwowych, o roli Zygalskiego w czasie drugiej wojny światowej dowiedział się w pełni dopiero po jego śmierci, podkreślił także postęp, jaki wykonano w ostatnich latach w przypominaniu historii polskich kryptologów.

„Ani on ani ciocia nigdy nie mówili o jego dokonaniach, a kiedy wreszcie został zwolniony z tajemnicy to już nie był w stanie się z nami komunikować. Żałuję, że nie wiedziałem o tym trochę więcej” – przyznał.

Brytyjczyk podkreślił w tym kontekście znaczenie książki Dermota Turinga „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, chwaląc, że „pozwala ona na znacznie lepsze techniczne zrozumienie umiejętności i wiedzy Zygalskiego”.

Z kolei ambasador RP Arkady Rzegocki zaznaczył w trakcie ceremonii, że „wielki wysiłek polskich matematyków i ich współpraca z Brytyjczykami i Francuzami powinny być ważnym punktem odniesienia dla budowania jeszcze bliższych stosunków między naszymi krajami i inspiracji na przyszłość”.

„Im więcej mówimy o naszym wspólnym wysiłku podczas II wojny światowej, tym więcej ludzi się o tym dowie i mam nadzieję, że polski wkład zostanie doceniony tak, jak na to zasługuje” – dodał.

Oficjalna uroczystość złożenia ziemi w sarkofagu w Krakowie odbędzie się na początku września podczas konferencji z okazji stulecia istnienia Polskiego Towarzystwa Matematycznego, której honorowego patronatu udzielił prezydent RP Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj