fot. PAP/EPA

Gen. Breedlove: jesteśmy na złym kursie, jeśli chodzi o relacje z Rosją

Jesteśmy na złym kursie, jeśli chodzi o relacje z Rosją; jeśli to się nie zmieni, sytuacja ulegnie pogorszeniu – uważa były dowódca wojsk NATO w Europie gen. Philip Breedlove. Powinniśmy szukać drobnych spraw, w których można byłoby współpracować z Rosją, tak by odbudować zaufanie – ocenia.

„Musimy zmienić sposób, w jaki komunikujemy się z tym krajem i w jaki sposób z nim współpracujemy. Ponieważ jeśli dalej będzie to wyglądało tak, jak teraz, sytuacja ulegnie pogorszeniu, a na to nie możemy sobie pozwolić (…) Dlatego jestem zwolennikiem poszukiwania małych spraw, w których moglibyśmy współpracować z Rosją, tak by odbudować zaufanie, współpracę w drobnych kwestiach” – mówi generał.

Jak dodaje Breedlove, jeśli to by się powiodło, współpraca będzie mogła dotyczyć „większych spraw”.

„Wcześniej czy później, jeśli odbudujemy zaufanie i zobaczymy, że druga strona jest tak samo chętna, by robić właściwe rzeczy, wtedy będziemy mogli zająć się ważnymi sprawami, na wszystkich granicach NATO, nie tylko w Syrii” – wskazuje b. dowódca wojsk NATO w Europie.

„Są rzeczy, które musimy w Syrii zrobić w pierwszej kolejności, ponieważ musimy mieć pewność, że dążymy do tego samego celu. W tym konflikcie Rosja nie ścigała DAESH (Państwa Islamskiego – red.), ale walczyła przeciwko rebeliantom, z których część, naszym zdaniem, ma prawo walczyć” – powiedział.

Według generała, jeśli chodzi o Ukrainę, należy „przywrócić zaangażowanie obu stron w porozumienia mińskie”. Zdaniem Breedlova w relacjach z Rosją powinno się „uporządkować małe sprawy, by móc ruszyć ku większym”.

PAP/RIRM

drukuj