fot. PAP/EPA

Białorusini walczą o demokrację. Trwają protesty przeciwko rządom A. Łukaszenki

Już od dwóch tygodni na Białorusi trwają protesty przeciwko rządom Alaksandra Łukaszenki. Unia Europejska zapowiada sankcje wobec odpowiedzialnych za przemoc i sfałszowanie wyborów.

Parlament Europejski debatował dziś o sytuacji na Białorusi. Sankcje i wyraz solidarności z protestującymi – to propozycje europosłów.

– Białorusini zasługują na solidarność i wsparcie UE. Unia musi zrobić wszystko, aby wesprzeć demokracje i pokój w tym kraju. To oznacza również skuteczne sankcje wobec tych, którzy dopuścili się oszustw wyborczych, nie przestrzegając praw człowieka. Chodzi o zwolnienie więźniów politycznych i zaprzestanie aktów przemocy – mówił europoseł David McAllister.

Kluczem do wolności Białorusi jest ograniczenie ingerencji rosyjskiej – podkreślił europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

– Społeczeństwo białoruskie osiągnie wolność i demokrację na własną rękę, jeżeli nikt z zewnątrz nie będzie przeszkadzał. Reżim Łukaszenki bez wsparcia rosyjskiego się nie utrzyma. Teraz potrzeba nie tyle słów, co działań – powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Z europosłami zdalnie połączyła się Swiatłana Cichanouska. Podkreślała, że Białorusini nie zaprzestaną walki o wolność.

– Zastraszanie nie zadziała. Nie ustąpimy. Żądamy poszanowania naszych podstawowych praw. Żądamy uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Domagamy się zaprzestania przemocy i zastraszania przez władze. Białorusini zasługują na coś lepszego. Europa zasługuje na coś lepszego – mówiła Swiatłana Cichanouska.

Do osiągnięcia tego celu chce przyczynić się także Polska, dlatego jutro premier Mateusz Morawiecki spotka się ze wszystkimi przedstawicielami opozycyjnych ugrupowań, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które pomogą naszym wschodnim sąsiadom.

– Jedna rzecz, o której mogę powiedzieć, o co będziemy prosić naszych partnerów politycznych, to maksymalne zaangażowanie na forum Parlamentu Europejskiego w ich frakcjach politycznych. Bardzo ważne jest jednolite stanowisko UE w sprawie Białorusi i aktywność – wskazał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kluczowe jest zadbanie o polską mniejszość na Białorusi – podkreślił poseł Konfederacji Robert Winnicki.

– Rząd powinien przede wszystkim stawiać prawa kulturowe, oświatowe, językowe naszej mniejszości na Białorusi jako priorytet. To jest klucz, to jest najważniejsze – zaakcentował Robert Winnicki.

Jak zaznaczył politolog prof. Mikołaj Iwanow, podczas jutrzejszych rozmów, wszelkie podziały polityczne będą musiały zejść na dalszy plan – dla dobra Białorusi.

– Problem Białorusi jest ponad podziałami, tu nie ma lewicy, nie ma prawicy, nie ma PiS-u i innych partii politycznych. To jest w polskim interesie narodowym, pomóc Białorusinom, najbliższemu Polakom narodowi – podsumował prof. Mikołaj Iwanow.

Premier Mateusz Morawiecki już podziękował wszystkim klubom parlamentarnym za obecność na jutrzejszym spotkaniu. Na Facebooku napisał, że choć w wielu kwestiach brakuje zgody, to rozmowy będą konkretne i merytoryczne.

Solidarność można okazywać na różne sposoby. 5-punktowy plan dla Białorusi, który zaproponowałem w zeszłym tygodniu, to…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 25 sierpnia 2020

TV Trwam News

drukuj