Susza zmusza Portugalię do zwiększenia importu zbóż

Największa od 80 lat susza w Portugalii zmusza jej władze do zwiększenia importu zbóż. Ich zagraniczne dostawy pokrywają już 95 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania.

Portugalia coraz bardziej staje się zależna od kupowania zbóż na rynkach międzynarodowych. Trwająca od kilku miesięcy susza pogłębiła ich import.

Z szacunków Stowarzyszenia Krajowych Producentów Zbóż, Rzepaku i Roślin Wysokobiałkowych (ANPOC) w Lizbonie wynika, że w ciągu pierwszego półrocza br. na terenie Portugalii wyprodukowano zaledwie 150 tys. ton zbóż. Ilość ta stanowi zaledwie 5 proc. całego wewnętrznego popytu.

Utrzymujący się od października ub.r. brak opadów deszczu oraz wysokie temperatury powietrza prowadzą do największej od 80 lat suszy w Portugalii. „Pod jej wpływem znajduje się już całe terytorium Portugalii, z czego prawie 70 proc. w fazie ekstremalnej”, poinformował Manuel Alves z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.

Według szacunków instytutu, 18 proc. obszaru Portugalii dotknięte jest z kolei suszą zaawansowaną.

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl