fot. pixabay.com

Surowsze kary za przestępstwa środowiskowe

Będą zaostrzone kary za przestępstwa środowiskowe. Za wywóz śmieci do lasu może grozić mandat do 5 tys. zł. Natomiast sprawcy najcięższych przestępstw przeciwko środowisku mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat.

Śmieci w lesie to wciąż ogromny problem. Składowane odpady to najczęściej zużyte opony, stare meble, dywany, rowery, czy sprzęt AGD. W samych Lasach Państwowych w Katowicach to rocznie 10 tys. m3 śmieci.

– To jest ponad sto tirów, które ustawilibyśmy jeden za drugim wypełnionych po brzegi śmieciami – mówi Marek Mróz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Często w lasach dochodzi do wylewania chemikaliów. Zazwyczaj dopuszczają się tego zorganizowane grupy przestępcze. Niebezpieczne są również nielegalne wjazdy na teren lasów.

– Trzeba pamiętać o tym, że szlabany, czy znaki zakazu, zakaz wjazdu do lasu, to nie są rzeczy postawione tylko i wyłącznie dla odstraszenia. To ma konkretny cel – w tym lesie żyją zwierzęta, jest prowadzona gospodarka leśna lub chodzą spacerowicze, którzy chcą mieć troszeczkę spokoju – wyjaśnia Marek Mróz.

W całej Polsce na sprzątanie lasów każdego roku przeznaczanych jest 20 mln zł.

Do tej pory mandat za śmiecenie w lesie wynosił do 500 zł. Teraz ma się to zmienić – informuje Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

– Proponujemy zwiększenie takiej kary z 500 zł do 5000 oraz obligatoryjność sprzątnięcia. […] Zaś za najpoważniejsze przestępstwa, te najbardziej rażące, wiele lat pozbawienia wolności. Chcemy zaproponować 25 lat – wskazuje Jacek Ozdoba.

Resort środowiska zapowiedział również zwiększenie liczby fotopułapek, które będą rozstawione w lasach, a także kamer noktowizyjnych i dronów.

Oprócz zaostrzenia kar, ważna jest również świadomość dbania o środowisko. W tym celu organizowane są różne akcje społeczne, np. „Zabierz 5 z lasu”.

– Każdy, kto jest na spacerze, kto korzysta z lasu, jeździ rowerem, chodzi piechotą, czy biega i zobaczy gdzieś w lesie jakiś odpad, jakiś śmieć, butelkę plastikową, puszkę, czy też inne zanieczyszczenie po prostu zabiera je ze sobą – tłumaczy Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Taką przysłowiową piątkę, czyli pięć sztuk odpadów należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Kluczowe jest również zwalczanie i wykrywalność przestępczości przeciwko środowisku przez odpowiednie służby – wskazuje wiceminister Jacek Ozdoba.

– Cieszą priorytety policji na lata 2021-23, czyli m.in: zwalczanie przestępstw środowiskowych oraz działania, które dotyczą szkoleń prokuratorów, policjantów, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Ruchu Drogowego i Krajowej Administracji Skarbowej – informuje wiceminister klimatu i środowiska.

Ponadto został powołany specjalny zespół do spraw zwalczania przestępczości, który koordynuje te działania. Prace nad projektem zaostrzenia kar są już zakończone. Wkrótce trafi on do Kancelarii Premiera RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl