Sukcesy rządu w dziedzinie gospodarki w 2016 r.

Transfery socjalne, które pozytywnie wpływają na gospodarkę i pierwsze efekty uszczelnienia systemu podatkowego – to zdaniem Mariusza Kękusia, ekonomisty, główne sukcesy rządu w dziedzinie gospodarki w mijającym roku.

Program Rodzina 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie najniższych emerytur i płacy minimalnej – to w ocenie eksperta zmiany, które mają i będą miały dobry wpływ na gospodarkę.

Wprowadzone przez rząd rozwiązania dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego także dają już pierwsze efekty – mówi Mariusz Kękuś, ekonomista z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Wprowadzenie pakietu paliwowego czy wprowadzenie rozwiązań w postaci jednolitego pliku kontrolnego dają już efekty i są znacznie lepsze wpływy, szczególnie jeśli chodzi o podatek VAT. Tu jest kilka miliardów złotych więcej, niż pierwotnie założono i widać, że te działania dają efekt. Główne filary rządu Prawa i Sprawiedliwości to rodzina, rozwój i bezpieczeństwo. Rozumiem, że ten pierwszy rok poświęcony był rodzinie i transferom socjalnym. Teraz rząd musi popracować nad inwestycjami, bo w tym roku było z nimi słabiej – wskazuje Mariusz Kękuś.

Ekonomista ma nadzieję, że w przyszłym roku rząd skupi się na inwestycjach. Do tej pory – jak zauważa – słabo wykorzystywano fundusze Unii Europejskiej.

Spadek inwestycji – w opinii Mariusza Kękusia – najbardziej odczuwalny był w sektorze państwowym; na poziomie centralnym, samorządowym i spółek Skarbu Państwa.

Ekspert dodaje jednak, że udało się stworzyć Konstytucję dla biznesu, która może przynieść efekty w przyszłości.

 

RIRM

drukuj