fot. pixabay.com

Sukcesy rządu Donalda Tuska – złotówka traci na wartości, a zagraniczni inwestorzy chcą zamykać swoje biznesy w Polsce

Polski złoty traci na wartości. Część zagranicznych inwestorów chce zamykać swoje biznesy w Polsce. Pojawiają się niepokojące informacje o zwolnieniach grupowych w wielu firmach.

Polska waluta traci na wartości. Jeden z powodów to sytuacja geopolityczna – wskazał prof. Wojciech Piontek, ekonomista.

– Bardzo niepewna sytuacja w Zatoce Perskiej i zjawisko ucieczki od walut o zwiększonym ryzyku, walut krajów wschodzących, rozwijających się – mówił prof. Wojciech Piontek.

Do takiej grupy krajów zaliczana jest Polska. Na słabą złotówkę wpływa także sytuacja gospodarcza w USA. Uporczywa inflacja i wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zachęcają do inwestowania w dolara. Mamy także duże niepokoje wśród inwestorów w Polsce. Szykują się zwolnienia grupowe. Redukcję zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku zgłosiło ponad 90 firm w Polsce. Łącznie pracę może stracić nawet 8 tysięcy pracowników. Według danych GUS w ubiegłym roku 364 zakłady pracy zgłosiły do zwolnienia ponad 30 tysięcy osób.

– Coś negatywnego zaczyna się dziać w polskiej gospodarce – zaznaczył prof. Wojciech Piontek.

Swój biznes z Polski zwija m.in. producent opon Michelin. Produkcja z Opola zostanie przeniesiona do Rumunii. Pracę straci 430 pracowników. Swoją fabrykę w Polsce zamyka także amerykański gigant odzieżowy Levi’s. Płocka fabryka zatrudnia blisko 700 osób. Amerykanie zwijają też biznes w Nowej Wsi Lęborskiej na Pomorzu. Przez ponad 22 lata działała tam firma z branży technologicznej. Wypowiedzenia dostało około 140 pracowników. W ostatnich trzech miesiącach pracę w Polsce straciło około 100 tysięcy osób.

– Widzimy, że dzisiaj inwestorzy masowo wycofują się z Polski. Narodowy Bank Polski mówił, iż są sygnały, że inwestorzy są niepewni sytuacji, którą tworzy pan Donald Tusk. Rząd wycofuje się z ważnych inwestycji, nie tylko z CPK czy elektrowni jądrowych, ale też innych ważnych spraw dla rozwoju gospodarczego – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

To właśnie duże inwestycje takie jak CPK – jak zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak – są szansą dla rozwoju polskich przedsiębiorstw i szansą na przyciągnięcie inwestorów. Niestety, do inwestowania w Polsce zniechęca także wzrost inflacji.

– Podniesienie VAT na żywność i podniesienie cen energii od lipca będzie zwiększało inflację. Zatem nie będzie szans na obniżenie stóp procentowych, a oprocentowanie stopy dla przedsiębiorstw jest bardzo ważne – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

Jak alarmują ekonomiści, brak reakcji ze strony rządu będzie oznaczał, że znajdziemy się w bardzo poważnym kryzysie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl