Sukcesy Centralnego Biura Śledczego Policji

Coraz lepsze wyniki działań Centralnego Biura Śledczego Policji. W ciągu półtora roku funkcjonariuszom udało się doprowadzić do rozbicia około dwustu pięćdziesięciu grup przestępczych. Jak zapewniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, rząd PiS będzie dalej walczył z przestępczością zorganizowaną tak, aby Polacy czuli się w swoim kraju bezpiecznie.

Służący w CBŚP funkcjonariusze zajmują się m.in. zwalczaniem zorganizowanej przestępczości o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym. W ostatnim czasie funkcjonariusze mieli ręce pełne roboty – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. W ciągu półtora roku rozbito ok. 250 grup przestępczych. Spośród 6 tys. osób podejrzanych, które znajdują się w zainteresowaniu CBŚP, ponad dwóm tysiącom postawiono już zarzuty.

– Odzyskano co najmniej 60 mln zł z takiej działalności przestępczej i zabezpieczono na poczet przyszłych kar około 800 mln zł – powiedział Jarosław Zieliński.

Działania CBŚP doprowadziły do przejęcia ok. 800 sztuk broni, zlikwidowano też 27 laboratoriów produkujących amfetaminę, a także inne środki odurzające. Zorganizowane grupy przestępcze mogły doprowadzić do wyłudzenia ogromnej sumy podatku VAT.

– Tylko jeden zarząd wrocławski, prowadząc swoje działania w stosunku do jednej grupy, doprowadził do tego, że grupa składająca się z około 20 osób i 50 podmiotów została rozbita. Starty dla Skarbu Państwa z jej tylko działalności, tej jednej grupy sięgają 500 mln zł – zaznaczył wiceminister.

 W sumie zorganizowane grupy przestępcze mogły doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na ok. siedem mld zł. Wiceminister zapewniał, że rząd będzie walczył z przestępczością zorganizowaną.

– Rząd jest zdeterminowany, żeby prowadzić tę walkę z przestępczością zorganizowaną w sposób bezpardonowy. Państwo w tych sprawach nigdy nie będzie teoretyczne – mówił Jarosław Zieliński.

 Jak zapewniał wiceminister Jarosław Zieliński, służby będą robić wszystko, co do nich należy, aby Polacy mogli czuć się w swoim kraju bezpiecznie.

– 89 proc. Polaków – tak wynika z badania opinii publicznej – uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym, a 95 proc. Polaków uważa, że jest bezpiecznie w miejscu naszego zamieszkania. Dowiedzieliśmy się także, że 55 proc. Polaków jest przekonanych, że rząd premier Beaty Szydło skuteczniej niż poprzedni radzi sobie z walką z korupcją i przestępczością gospodarczą –wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Centralne Biuro Śledcze Policji powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w Komendzie Głównej Policji biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Jego powstanie wzorowano na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Obecnie CBŚP zatrudnia ponad 2 tys. osób. Formacja ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów – z Pruszkowa i Wołomina.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl