fot. PAP/Michał Szalast

CBŚP zatrzymało lidera grupy przemycającej narkotyki z Hiszpanii

CBŚP zatrzymało lidera grupy, którą śledczy podejrzewają o przemyt, z Hiszpanii do Polski, ponad 130 kilogramów marihuany. Lucjan L. był ścigany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania; usłyszał zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą – dowiedziała się PAP w CBŚP.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji od 2015 roku prowadzą śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy, dotyczące handlu dużymi ilościami narkotyków w krajach Unii Europejskiej.

Członkowie rozbitej grupy przemycali marihuanę z Hiszpanii do Polski. Od kwietnia do czerwca 2015 roku mogli przywieść do Polski ponad 130 kg marihuany” – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Do pierwszego zatrzymania doszło w czerwcu 2015 r. na przejściu granicznym w Kudowie-Zdroju. W ręce funkcjonariuszy wpadł mężczyzna, który w naczepie ciężarówki próbował przemycić do Polski prawie 30 kg marihuany.

Mężczyzna została aresztowany. W tej sprawie zatrzymano także jeszcze jedną osobę. Policjanci z CBŚP ustalili, że w sprawę może być zamieszany Lucjan L. Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Policjanci cały czas sprawdzali kolejne informacje o miejscu przebywania poszukiwanego. Z jednej z nich wynikało, że mężczyzna prawdopodobnie niedawno wrócił do Polski i przebywa na terenie województwa opolskiego. Tam został zatrzymany” – powiedziała Iwona Jurkiewicz.

Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw „wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających oraz kierowania wprowadzenia ich do obrotu przez inne osoby na terenie Polski”, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Grozi za to kara co najmniej 3 lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj