fot. PAP/Jakub Kamiński

Strona związkowa odrzuciła rządowe propozycje ws. wynagrodzeń dla nauczycieli

Rozmowy strony rządowej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zakończyły się bez porozumienia.

Spotkanie dotyczące sytuacji w oświacie odbyło się popołudniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Od wczoraj oba związki rozpoczęły strajk w placówkach oświatowych w całym kraju.

Wicepremier Beata Szydło mówiła po zakończeniu obrad, że strona związkowa odrzuciła propozycje rządu. Dodała, że strona rządowa jest gotowa do dalszych rozmów, ale teraz najważniejsze są egzaminy.

– Oferta podpisania porozumienia ze stroną rządową jest wciąż aktualna. Jesteśmy też otwarci na rozmowę na temat zmiany systemu wynagradzania.

To była również nasza prośba, aby na czas egzaminów strajk zawiesić lub złagodzić jego formę. Chodzi w tej chwili o uczniów, bo oni są najważniejsi.

Liczę na to, że ta odpowiedzialność będzie również odpowiedzialnością wszystkich tych, którzy dzisiaj decydują o tym, żeby strajk kontynuować. My jesteśmy gotowi do rozmów, ale w tej chwili najważniejsze są egzaminy – zaznaczyła Beata Szydło.

Rządowe propozycje dla nauczycieli to m.in. prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

RIRM

drukuj