fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna zatrzymała ośmiu podejrzanych o handel ludźmi

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali osiem osób podejrzanych o handel ludźmi – obywatelami Kolumbii, Wenezueli, Gwatemali i Meksyku.

Rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr SG Dagmara Bielec, przekazała, że do zatrzymania czterech obywateli Polski i czterech Ukrainy doszło w ubiegłym tygodniu na terenie woj. wielkopolskiego.

„Przedstawiono im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci wysokich poręczeń majątkowych sięgających 900 tys. zł, a także zakazu opuszczania kraju i dozoru policji” – przekazała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Grozi im kara więzienia od 3 do 20 lat.

Podejrzani zajmowali się handlem ludźmi i wykorzystywaniem do pracy przymusowej zwerbowanych na terenie Ameryki Południowej, a następnie sprowadzonych do Polski co najmniej 249 cudzoziemców – obywateli Kolumbii, Wenezueli, Gwatemali i Meksyku.

„Podczas rekrutacji pokrzywdzonym obiecywano legalną i dobrze płatną pracę. Po przyjeździe do Polski okazywało się, że obiecane wcześniej wynagrodzenie obciążone jest dodatkowymi >>kosztami<<. Pensje nie były wypłacane bezpośrednio pokrzywdzonym, lecz za pośrednictwem firm powiązanych ze sprawcami, które przed ich przekazaniem naliczały sobie nienależne, wysokie prowizje. Ponadto osoby te kwaterowano w pomieszczeniach o bardzo niskim standardzie” – zaznaczyła mjr SG Bielec.

Cudzoziemcy zatrudnieni byli przy obróbce drewna, tapicerstwie i przetwórstwie warzyw.

„Charakter pracy oraz wynagrodzenie znacząco odbiegały od warunków, które sprawcy obiecywali przy rekrutacji. Niektórym pokrzywdzonym zatrzymywano dokumenty pod pozorem legalizacji zatrudnienia” – przekazała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska.

Śledztwo prowadzone jest przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej we współpracy z małopolskim wydziałem PZ Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prosi o kontakt e-mail – [email protected] – wszystkie osoby, które zostały pokrzywdzone działaniami agencji pracy tymczasowej w Opalenicy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl