fot. strazgraniczna.pl

Podlaska SG zatrzymała ciężarówkę z przemytem 400 tys. paczek papierosów

Przemyt w ciężarówce 400 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w powiecie ełckim (Warmińsko-mazurskie). Szacunkowa wartość towaru, to ponad 5,6 mln zł. Białoruski kierowca został aresztowany.

Przemyt został udaremniony 10 marca, czyli jeszcze przed przywróceniem kontroli na wewnętrznych granicach unijnych – poinformowała w poniedziałek rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. W województwie podlaskim taką granicą jest granica z Litwą, gdzie od północy z soboty na niedzielę można ją przekraczać jedynie w Budzisku.

Według dokumentów przewozowych, w ciężarówce na polskich numerach rejestracyjnych miał być ładunek mebli. W czasie szczegółowej kontroli okazało się jednak, iż znaczna część transportu to przemyt papierosów. W sumie zabezpieczono 400 tys. paczek.

„Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 9 mln zł” – dodała mjr Katarzyna Zdanowicz.

47-letni kierowca – obywatel Białorusi, po postawieniu zarzutów został przez sąd w Ełku aresztowany na trzy miesiące. Ciężarówka i kontrabanda zostały zabezpieczone dla potrzeb śledztwa przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W ciągu dwóch tygodni Podlaski Oddział SG notuje kolejny tak duży przemyt papierosów. Pod koniec lutego udało się zlikwidować pod Białymstokiem magazyn, w którym pogranicznicy zabezpieczyli ok. 785 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości ponad 11 mln zł. Zatrzymano wówczas cztery osoby; po postawieniu zarzutów Polacy w wieku 25-42 lata zostali aresztowani.

PAP

drukuj