fot. PAP/Łukasz Gągulski

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zorganizuje w 12 miastach świąteczne spotkania dla samotnych seniorów

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rusza z akcją „Podaruj Wigilię”, w ramach której w 12 miastach Polski zorganizowane zostaną świąteczne spotkania dla ponad 700 samotnych osób starszych poinformowało biuro prasowe stowarzyszenia.

Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, Joanna Mielczarek, zaznaczyła, że w święta wiele starszych osób nie ma z kim podzielić się opłatkiem i celebrować radości, pięknych chwil.

„Osamotnieni seniorzy cierpią, kiedy przez okno obserwują, jak sąsiedzi noszą choinki do domów, telewizja i radio nadają kolędy, wokół widzą tyle radości i rodzinności, a u nich w mieszkaniu panuje pustka i cisza. Do ostatniej chwili tli się w nich myśl, że ktoś ich odwiedzi, iż poczują świąteczną bliskość. W Wigilię samotność jest najbardziej dojmująca” – oceniła Joanna Mielczarek.

Z myślą o osamotnionych seniorach przed Bożym Narodzeniem Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”, w ramach której ponad 700 osób w 12 miastach Polski weźmie udział w uroczystych spotkaniach, podczas których będą mogli wraz z wolontariuszami kolędować, jeść świąteczne potrawy oraz cieszyć się wspólnotą i bliskością drugiego człowieka.

„Darczyńcy zapewnią kolację, upominek, dojazd na miejsce i opiekę podczas spotkania. Seniorzy, którzy nie będą mogli osobiście zjawić się na spotkaniu wigilijnym, zostaną odwiedzeni w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych Stowarzyszenia nie jest sam w tak ważnym czasie” – wskazano w komunikacie.

Akcji „Podaruj Wigilię” towarzyszy zbiórka funduszy na organizację spotkań przy wspólnych stołach i świąteczne odwiedziny u podopiecznych, którzy ze względów zdrowotnych nie będą mogli dotrzeć na spotkania.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. z inicjatywy Armanda Marquiseta, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych i samotnych. Obecnie stowarzyszenie działa aktywnie w 10 krajach, w Polsce od 1 grudnia 2002 r. swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu „Obecność”, dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach. Stowarzyszenie prowadzi również Telefon Zaufania dla osób starszych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl