fot. PAP/Leszek Szymański

Stan epidemiczny w Polsce. Chorych na COVID-19 coraz mniej

Ministerstwo Zdrowia podsumowało ostatnie miesiące walki z koronawirusem. Chorych w Polsce jest coraz mniej – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. W ciągu ostatniej doby odnotowano 299 nowych przypadków zakażenia.

W Polsce mamy niewielką ilość koronawirusa – wskazało Ministerstwo Zdrowia.

Dzisiaj w taki symboliczny sposób kończymy pewien etap epidemii, ale wiemy, że ta epidemia się nie kończy, że w dalszym ciągu będziemy z nią walczyć – zaznaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ministrowie podziękowali za czas wytężonej, trudnej pracy i poświęcenie służby zdrowia.

– Chciałabym podziękować przede wszystkim, wszystkim pracownikom służby zdrowia. Przede wszystkim tym, którzy walczyli na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom, farmaceutom, technikom, inżynierom – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister podkreśliła, że działania medyków zostaną nagrodzone.

Dzięki działaniom ministra zdrowia, prezesa NFZ, przekazano środki finansowe na wynagrodzenia, szczególnie dla tych pracowników, którzy zatrudnieni zostali w szpitalach jednoimiennych, szpitalach zakaźnych – dodała Józefa Szczurek-Żelazko.

Z kolei minister prof. Łukasz Szumowski podziękował mediom za ich obecność i przekazywanie informacji na temat stanu epidemicznego w Polsce. Od początku epidemii odbyło się ponad 100 briefingów dot. koronawirusa.

– Zaczynaliśmy od informacji o pierwszym pacjencie, o przygotowaniach. Dzisiaj możemy powiedzieć, że to raportowanie, to informowanie opinii publicznej pozwoliło nam w Polsce przejść tę epidemię bez strachu o to, co się dzieje – zaznaczył minister.

Obecnie dziennie mamy mniej więcej 200-300 nowych przypadków. To naprawdę mało w porównaniu z innymi krajami – podkreślił minister.

– Wiemy, że będą ogniska. Wiemy, że te ogniska musimy szybko wyłapywać. Musimy robić badania, musimy robić przesiewy. I pewnie ta liczba będzie się wahała 200-300, tak jak się wahała przez całe miesiące – stwierdził prof. Łukasz Szumowski.

Dowodem na niewielką ilość koronawirusa w Polsce są właśnie badania przesiewowe – wskazywał minister zdrowia.

– Ponad dwadzieścia kilka tysięcy badań przesiewowych osób, które jadą do sanatorium i liczba dodatnich wyników wśród tych osób to jest 0,1 procenta, to jest 34 osoby – mówił prof. Łukasz Szumowski.

To jest bardzo dobra informacja i należy się cieszyć – podkreślał minister. Dodał, że zadaniem ministerstwa jest teraz przywrócenie działania służby zdrowia w pełnym wymiarze. Tak jak to miało miejsce przed epidemią.

 

TV Trwam News

drukuj