W Stambule trwa Światowy Kongres Energetyczny

W tureckim Stambule odbywa się 23. Światowy Kongres Energetycznego. Biorą w nim udział przedstawiciele 85 państw, w tym 250 ministrów i innych ważnych decydentów ds. energetyki. Pojawią się również szefowie resortów gospodarki, przemysłu i ochrony środowiska z 54 krajów. Światowy Kongres Energetyczny w Stambule potrwa do 13 października.

Jeszcze przed spotkaniem, głos zabrał prezydent Rosji. Władimir Putin odniósł się do kwestii wydobycia ropy.

Globalna nadprodukcja surowców energetycznych będzie nieuchronnie prowadzić do ich niedoborów i nowych nieprzewidywalnych skutków cenowych. A to w końcu zaboli najbardziej zarówno producentów, jak i konsumentów. Dlatego w obecnej sytuacji zamrożenie lub wręcz ograniczenie wydobycia ropy wydaje się być, niestety, jedyną właściwą decyzją prowadzącą do ustabilizowania światowego rynku energii – powiedział prezydent Rosji.

Putin dodał, że Rosja dostosuje się do inicjatywy zamrożenia poziomu produkcji surowca, z którą wystąpiły już państwa Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową.

To nie zakłóci rynku, wręcz przeciwnie, przyspieszy ponowne jego zrównoważenie. Rosja jest gotowa do przyłączenia się do wspólnych działań na rzecz ograniczenia produkcji i wzywa innych eksporterów ropy, by uczynili to samo – powiedział Putin.

Pod koniec września w stolicy Algierii, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zgodziła się na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek. Putin wyraził też nadzieję, że inicjatywa OPEC wejdzie w życie po konkretnych ustaleniach, jakie zostaną poczynione podczas najbliższego spotkania krajów należących do kartelu. A odbędzie się ono w listopadzie.

Podczas Kongresu w Stambule głos zabrał prezydent Turcji. Recep Erdogan podkreślał jak ważnym obszarem dla jego państwa jest energia jądrowa.

– Podpisaliśmy umowę z Rosją w celu stworzenia elektrowni jądrowej w Akkuyu w 2010 r. Mamy również umowę z Japonią na projekt elektrowni jądrowej w Sinop. Teraz jesteśmy na etapie poszukiwania trzeciej elektrowni – wskazał prezydent Turcji.

Erdogan dodał, że Turcja chce wprowadzić w życie plany dotyczące budowy siłowni atomowej.

– Mamy zamiar docelowo produkować 10 proc. energii w swoich elektrowniach nuklearnych – wskazał Erdogan.

Światowy Kongres Energetyczny w Stambule potrwa do 13 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj