Polska zabiega o wparcie z UE w związku z afrykańskim pomorem świń

Polska zabiega o wparcie Unii Europejskiej w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Problem ten omawiali wczoraj w Luksemburgu unijni ministrowie rolnictwa.

Rząd skierował pismo w tej sprawie przed posiedzeniem unijnej Rady ds. rolnych. W dokumencie podkreślono, że podejmowane przez Polskę działania mają za zadanie zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF zarówno na pozostałą część naszego kraju, jak i Unii Europejskiej.

Polska podjęła sześć głównych działań w tej kwestii – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Chcemy, żeby Komisja Europejska przeznaczyła 75 mln euro z budżetu Unii Europejskiej na działania związane z likwidacją skutków ASF. Dotyczy to m.in. wypłaty rekompensat dla rolników za zaniechanie na okres trzech lat produkcji, czy też środki na utylizacje i inne działania związane z walką z ASF – wskazuje minister Jurgiel.

Decyzję w sprawie przeznaczenia ewentualnych środków z kasy Unii podejmuje Komisja Europejska.

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w Polsce w lutym 2014 r. Od tego czasu odnotowano w naszym kraju 23 ogniska ASF u trzody chlewnej, większość od początku sierpnia bieżącego roku, głównie w województwie podlaskim.

W związku z tym rozszerzenie stref buforowych wokół ognisk choroby spowodowało straty dla wielu hodowców. Dotyczy to również tych, których zwierzęta nie były bezpośrednio dotknięte wirusem.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl