Stał na straży wartości chrześcijańskich

W wieku 91 lat, zmarł dziś rano w Krakowie ks. kard. Stanisław Nagy, wybitny teolog, wykładowca i przyjaciel Jana Pawła II.

Ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II przypomina, że dewizą ks. kard. Stanisława Nagiego były słowa: „W Tobie, Serce Jezusa, swą ufność złożyłem”. Dziś słowa te są takim swoistym przypomnieniem, że serce człowieka szuka dopełnienia w Bogu.

Możemy powiedzieć, że ks. kard. Stanisław Nagy znalazł dzisiaj swoje dopełnienie w Bogu. W swoim życiu kierował się zawsze wartościami chrześcijańskimi. Był im wierny, jako młody człowiek, kiedy w czasie II wojny światowej zdecydował się na kapłaństwo i potem, jako ksiądz zawsze był wierny Bogu i ojczyźnie. To przede wszystkim sprawa służenia Kościołowi. (…) Będąc kardynałem – szczególnie wtedy – jego głos był bardzo ważny w dyskusjach; jakie dokonywały się i ciągle dokonują się w naszej ojczyźnie. Rozmowy te dotyczyły m.in. wartości życia, tego kim jest człowiek, czym jest małżeństwo i rodzina. Ksiądz kardynał Stanisław Nagy stał zawsze na straży tych wartości i bronił ich, głosił je. Potwierdzał całym swoim życiem do ostatniej chwili – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Ks. kard. Stanisław Nagy, był również przyjacielem Radia Maryja i TV Trwam.

Ksiądz kardynał Stanisław Nagy bardzo popierał od samego początku Radio Maryja i TV Trwam. Właściwie był związany – tak można powiedzieć – z tym nurtem myślenia o Kościele, o Polsce. Jego głos był bardzo ważny w dyskusjach na temat wolności mediów, prawa Radia Maryja i Telewizji Trwam do swojego miejsca w świecie medialnym w Polsce, na świecie, na Multipleksie. To jego wsparcie jest dzisiaj bardzo ważne i ufamy, że będzie wspierał z nieba tę naszą działalność – dodał  ks. prof. Jan Machniak.

Odszedł człowiek wielkiego pióra, wybitny teolog i zaufany przyjaciel Jana Pawła II – tak o zmarłym ks. kardynale Stanisławie Nagy’m, powiedział ks. Dariusz Salamon, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Księży Sercanów.

– Ksiądz kardynał przez 50 lat wykładał w naszym seminarium zakonnym w Stadnikach. Ksiądz kardynał był człowiekiem wybitnym, który pozytywne piętno wycisnął na życiu całej naszej polskiej prowincji; począwszy od najwcześniejszych lat kiedy był wychowawcą młodych pokoleń sercańskich; pierwszym przełożonym seminarium. Później zdobywał kolejne stopnie profesorskie, naukowe. Właściwie przede wszystkim był teologiem, ale zawsze oddanym Kościołowi i Stolicy Apostolskiej. Można powiedzieć, że był stróżem prawowierności Katolickiej Nauki Społecznej. Zawsze też stał w obronie Ojca św. – powiedział ks. Dariusz Salamon.

Ksiądz kardynał Stanisław Nagy do końca żywo interesował się sytuacją Polski, zabierał głos w sprawach ważnych; głos ten był zawsze odważny i wyrazisty – zauważa ks. Dariusz Salamon, uczeń zmarłego księdza kardynała.

– Jest to dla nas wielka strata. Pomimo, że dożył pięknych, wspaniałych lat te jego zasługi zostały dostrzeżone przez Kościół powszechny, przez Ojca św.; poprzez to, że otrzymał godność kardynalską w 2003 roku. Do końca zachował aktywność i swoją obecność w życiu Kościoła, zarówno w Polsce jak i w naszej prowincji i w Kościele polskim. Wiele mu zawdzięczam i myślę, że wielu młodych Sercanów, którzy z nim mieli wykłady w naszym seminarium misyjnym w Stadnikach. W zasadzie wszystkie pokolenia obecnych Sercanów miały z nim do czynienia. Myślę, że każdy go w sercu nosi, dzięki tej teologii fundamentalnej – dodaje ks. Dariusz Salamon. 

Ks. kard. Stanisław Nagy był człowiekiem kontemplacji i czynu. Był zainteresowany nie tylko tym, co dzieje się w Kościele, ale i tym, co dzieje się w Polsce i świecie. Był pełen wewnętrznego dynamizmu, który przejawiał się w tym, co pisał i o czym mówił – wspomina ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

– Z jednej strony był człowiekiem bardzo roztropnym, rozsądnym, mającym dystans do wielu spraw, a z drugiej strony był człowiekiem dynamicznym, stanowczym, nieraz ostrym, ale ostrością i radykalizmem ewangelicznym. Widział szansę, widział dobro, które dzieje się także w Polsce, które dzieje się w Kościele. Widział również i postrzegał zagrożenia; po imieniu nazywał tendencje, które osłabiają Kościół. Widział szczególnie wielkie niebezpieczeństwo w relatywizmie; w tym, że zaciera się granicę między dobrem, a złem – powiedział ks. bp Jan Szkodoń.

Ksiądz biskup dodał, że jedną z zasad, którymi kierował się ksiądz kardynał, a która powinna być dla nas wzorem jest radykalizm połączony z miłosierdziem.

– Radykalizm, który nigdy nie jest sekciarski, ale stanowczy. Odwaga i pokora – to kolejne zestawienie, które znajdowało wyraz w jego życiu. Bowiem pokora bez odwagi jest przekręceniem tego, o czym uczył Pan Jezus i czego dawał przykład. Pokora zawsze powinna być połączona z odwagą. Natomiast, jeżeli ktoś chce być odważny, ale bez pokory – to bardzo często grozi mu pycha, poniżanie drugiego człowieka, zasklepianie się w swoim poglądzie, w swoim zdaniu. Myślę, że u śp. księdza kardynała – odwaga i pokora wzajemnie się dopełniały – dodał ks. bp Jan Szkodoń.

* * *

Ks. prof. zw. dr hab. Stanisław Nagy SCJ – kapłan Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, profesor zwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie, wykładowca teologii fundamentalnej i ekumenicznej. Urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym w religijnej rodzinie czynnie zaangażowanej na rzecz przynależności Śląska do Macierzy.

Po wstąpieniu do Zgromadzenia (1937) i złożeniu ślubów wieczystych (1941) przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Rosponda (1945). Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując magisterium (1948), a następnie przeszedł stopnie kariery akademickiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: 1952 – doktorat, 1968 – habilitacja, 1979 – profesor nadzwyczajny, 1985 – profesor zwyczajny. Rektor Małego Seminarium Księży Sercanów w Krakowie Płaszowie (1947-1950), rektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Sercanów w Tarnowie (1952-1958). Od roku 1958 prowadzi wykłady na KUL, mianowany w 1970 roku kierownikiem nowo utworzonej Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej. Prodziekan Wydziału Teologii KUL (1972-1974). Kierownik Katedry Eklezjologii Fundamentalnej (1972-1991). Członek Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską. Wieloletni przewodniczący Sekcji Profesorów Teologii Fundamentalnej przy Komisji Episkopatu Polski ds. Nauki. Dwukrotnie uczestniczył w charakterze eksperta w Synodach Biskupów (1985 i 1991). Z nominacji Jana Pawła II członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przez dwie kadencje (1986-1996). Redaktor działu ekumenicznego Encyklopedii Katolickiej i członek kolegium redakcyjnego Roczników Teologicznych. Od roku 1973 pracownik naukowo-dydaktyczny Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. Promotor licznych prac doktorskich i magisterskich, uczestnik wielu przewodów habilitacyjnych i profesorskich. Przyjaciel młodzieży akademickiej. Ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista. Dnia 28 stycznia 2003 roku otrzymał medal Pontificia Facultas Theologica z okazji trzechsetlecia Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ojciec Święty Jan Paweł II w niedzielę 28 września 2003 r. mianował ks. prof. Stanisława Nagy’ego kardynałem.

W dniu 13 października 2003 r. Ks. prof. Stanisław Nagy – kardynał nominat – przyjął w Katedrze na Wawelu święcenia biskupie.

Ksiądz kardynał nominat decyzją Ojca Świętego otrzymał także tytuł arcybiskupa. Dewizą nowego kardynała oraz Mottem herbu arcybiskupiego i kardynalskiego będą słowa: „In Te Cor Iesu speravi” – „W Tobie, Serce Jezusa, swą ufność złożyłem”. W jego kardynalskim herbie znajdą się symbole: Serca Jezusa, Biblia, kotwica – symbol nadziei i wiary oraz monogram słów Ave Maria.

Kapelusz kardynalski otrzymał on na uroczystym konsystorzu w dniu 21 października br. w Watykanie.

W dniu 29 XII odbyła się w rodzinnej parafii Księdza Kardynała niecodzienna uroczystość Prymicji Kardynalskich. Podczas uroczystej Mszy świętej w kościele św. Bartłomieja wspólnie z Ks. Kardynałem dziękowaliśmy Bogu za to szczególne wyróżnienie. Razem z Kardynałem Eucharystię celebrowali biskupi katowiccy i księża dekanatu Bieruń. Uroczystość zgromadziła licznych parafian z Bierunia i okolicznych miejscowości. Po Mszy św. władze miasta uhonorowaly Ks. Kardynała honorowym obywatelstwem Bierunia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl