fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Środowiska liberalno-lewicowe żądają usunięcia z polskich paszportów hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”

Środowiska liberalno-lewicowe domagają się usunięcia z polskich paszportów hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ich działania wspiera rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Od listopada 2018 roku na paszportach widnieją grafiki z motywami historycznymi. Nawiązują one do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na paszporcie znalazła się także dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Według środowisk liberalno-lewicowych, jej umieszczenie w urzędowym dokumencie jest dyskryminacją osób niewierzących.

– „Bóg, honor, ojczyzna” na nowych paszportach. Nowoczesne, świeckie państwo w całej okazałości – napisał na Twitterze Robert Biedroń.

Skargę w sprawie odniesienia do Boga na polskim paszporcie złożyło do rzecznika praw obywatelskich 1,5 tys. osób. Adam Bodnar poparł inicjatywę i domaga się od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany przepisów.

– Umieszczenie deklaratoryjnej formuły „Bóg, Honor, Ojczyzna” w urzędowym dokumencie tożsamości może być odbierane przez część obywateli jako działanie wprost utożsamiające ich osobę z określonym światopoglądem – stwierdził dr Adam Bodnar.

To absurdalne zarzuty i dyktat mniejszości – podkreślił prawnik Marcin Jakóbczyk. Większość obywateli utożsamia się bowiem jednoznacznie z tymi wartościami.

– Nie rozumiem zupełnie takiej argumentacji. Pan rzecznik powołuje się tu oczywiście między innymi na konstytucję, w której jest co prawda poszanowanie do wartości chrześcijańskich, ale nie ma bezpośredniego Invocatio Dei, odwołania się do Pana Boga. Może to jest problemem, bo akurat przykładowo konstytucja węgierska zawiera taki bezpośredni zwrot i może należałoby się zastanowić, czy takiego zwrotu nie należałoby zamieścić również w preambule do polskiej konstytucji – mówił Marcin Jakóbczyk.

Dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” odegrały ogromną rolę w historii państwa polskiego i w jego kulturze, która jest nieodłącznie związana z historią Kościoła Katolickiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj