W środę rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W środę rusza międzynarodowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ekumenizm powinien być obecny na co dzień, a nie tylko od święta – na katechezie i w homiliach – przekonywano w poniedziałek na konferencji w siedzibie Episkopatu.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 16.00 w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Każdego roku inny kraj wybiera hasło przewodnie i przygotowuje program liturgiczny Tygodnia. Tegoroczne hasło zaproponowane zostało przez chrześcijan z Niemiec – ojczyzny reformacji, co ma związek z obchodami jej 500. rocznicy. Hasło pochodzi z Drugiego Listu Św. Pawła Apostoła do Koryntian i brzmi: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”.

Niemieccy chrześcijanie zaproponowali też, by w trakcie Tygodnia odprawiane było szczególne nabożeństwo, podczas którego budowany a następnie burzony byłby symboliczny mur.

„Wiemy jaka jest symbolika muru dla Niemiec, dla tych którzy byli świadkami zburzenia Muru Berlińskiego w 1989 r. Ale symbolika muru jest też symboliką biblijną – św. Paweł mówi, że Chrystus przez swój krzyż zburzył mur wrogości między ludźmi” – wyjaśniał podczas poniedziałkowej konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski sekretarz Rady KEP ds. ekumenizmu ks. Sławomir Pawłowski.

W trakcie nabożeństw, budowanie muru ma być powiązane z wyznawaniem grzechów, które ten mur stworzyły.

„Poszczególne kamienie mają symbolizować brak miłości, pogardę, prześladowania, wojny religijne, nadużycia władzy, izolację, pychę” – dodał ks. Pawłowski.

Przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że współczesny ekumenizm powinien być połączony z „modlitwą, nawróceniem i eliminowaniem grzechu, bo one sprawiły, że podzieliliśmy się”.

„Mamy się po prostu modlić” – powiedział.

Wskazywał, że w ostatnich latach oprócz podziałów dotyczących wiary, między kościołami chrześcijańskimi pojawiły się też różnice dotyczące kwestii etycznych, np. nierozerwalności małżeństwa czy regulacji urodzeń.

„Jednak jedność będzie zawsze jednością w różnorodności” – podkreślił.

Ks. bp Nitkiewicz przypomniał, że „intensywne” działania ekumeniczne liczą sobie w Polsce ponad pół wieku i wymienił wśród nich m.in. wspólną deklarację Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościoła katolickiego, dotyczącą uznania chrztu czy wspólne apele dotyczące ochrony przyrody, świętowania niedzieli, a także uchodźców. Zapowiedział wspólną inicjatywę z okazji nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Szczegółowy program obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan znaleźć można na stronie ekumenia.pl.

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.

Organizatorami Tygodnia są: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.

PAP/RIRM

drukuj