Sri Lanka: Papież kanonizował ks. Józefa Vaza

Od dzisiaj Kościół ma nowego, a Sri Lanka pierwszego świętego. Jest nim ks. Józef Vaz – misjonarz pochodzący z Indii. Uroczystego włączenia misjonarza do grona świętych dokonał papież Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w stolicy Sri Lanki – Kolombo.

Liturgię poprzedziło odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego. Następnie ksiądz biskup Joseph Vianney Fernando, ordynariusz diecezji Kandy poprosił Ojca Świętego Franciszka, aby przystąpił do kanonizacji.

Punktem kulminacyjnym Mszy świętej było wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez Ojca Świętego Franciszka.

– Po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiony Józef Vaz jest świętym i wpisujemy go do katalogu świętych, polecając, aby odbierał on cześć jako święty w całym Kościele – powiedział papież Franciszek.

Po tych słowach odśpiewano hymn do nowego świętego. Przy ołtarzu umieszczono jego relikwie. W homilii papież nawiązał do postaci świętego Józefa Vaza, który jako wzorowy kapłan, potrafił przekraczać podziały religijne, aby służyć pokojowi. Był wzorem gorliwości misyjnej – podkreślił Ojciec Święty.

– Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka. Każdy człowiek musi być wolny – czy to sam, czy też łącząc się z innymi, by mógł poszukiwać prawdy i otwarcie wyrażać swoje przekonania religijne; wolny od zastraszania i przymusu zewnętrznego. Jak nas uczy życie świętego Józefa Vaza, autentyczny kult Boga nie owocuje dyskryminacją, nienawiścią i przemocą, ale poszanowaniem świętości życia, poszanowaniem godności i wolności innych osób i serdecznym zaangażowaniem na rzecz pomyślności wszystkich – zaznaczył Papież.

Józef Vaz żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Został wyświęcony na kapłana w Zgromadzeniu św. Filipa Nereusza.  Był założycielem Oratorium Świętego Krzyża Cudów w mieście Goa w Indiach, a także bardzo zasłużonym dla ewangelizacji ówczesnego Cejlonu, dzisiejszej Sri Lanki. Józefa Vaza beatyfikował w czasie swego pobytu na Sri Lance 21 stycznia 1995 Jan Paweł II.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl