fot. PAP/EPA

Franciszek odwiedzi Albanię

21 września Franciszek odwiedzi Tiranę. Pielgrzymkę do Albanii Papież zapowiedział osobiście z okna Pałacu Apostolskiego. Jednodniowa wizyta, która przypadnie w niedzielę jest odpowiedzią na zaproszenie władz państwowych i biskupów tego kraju. 

– Poprzez tę krótką podróż pragnę utwierdzić w wierze Kościół w Albanii oraz zanieść świadectwo otuchy i miłości dla kraju, który tak długo cierpiał na skutek minionych ideologii – podkreślił Ojciec Święty.

Będzie to druga podróż papieska do Albanii. Wcześniej kraj ten odwiedził 25 kwietnia 1993 r. św. Jan Paweł II. Był wówczas w Tiranie i Szkodrze.

W 1967 r. Albania została oficjalnie ogłoszona pierwszym ateistycznym państwem na świecie. W ówczesnej konstytucji albańskiej obecny był zapis: „Państwo nie uznaje żadnej religii, jednocześnie popiera i prowadzi propagandę ateistyczną w celu zakorzenienia w ludziach materialistyczno-naukowej koncepcji świata”.

Meczety, cerkwie i kościoły zburzono lub przemieniono na magazyny, pralnie, stodoły, czy koszary. Duchowni i wierni trafiali do obozów pracy, nawet w prywatnych domach nie mógł wisieć krzyż, modlitwa była zakazana. Swobodę praktyk religijnych przywrócono dopiero w 1990 r. Obecnie Kościół w Albanii boryka się z wyzwaniem głoszenia Chrystusa w post-ateistycznym społeczeństwie.

Radiovaticana.va/ RIRM

drukuj