W Śremie odbyły się warsztaty ,,Nowe widnokręgi – Zrozumieć media’’

Śremska młodzież wzięła udział w warsztatach dla młodzieży ,,Nowe widnokręgi – Zrozumieć media’’. Zajęcia, które odbyły się w środę w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury, poprowadzili pracownicy WSKSiM, Radia Maryja i TV Trwam – piszą Zuzanna Skrzypczak i Olga Romaszewska – uczestniczki spotkania.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie: Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, Zespołu Szkół Technicznych w Grzybnie oraz Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury.

Główną część wykładu przeprowadził pan Piotr Grabowski, który przyjechał wraz z wykładowcami i szkoleniowcami z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz z redaktorami, dziennikarzami, montażystami i operatorami z Radia Maryja i TV Trwam.

Warsztaty zaczęły się od przywitania Ojca Benedykta ze zgromadzenia Ojców Redemptorystów, który wprowadził nas w klimat medialny. Po kilku słowach wstępu uczestnicy zostali zapoznani ze szczegółowym programem dzisiejszego spotkania i z osobami, które je przygotowały.

Pan Piotr zaczął od pokazania jak naprawdę wygląda to, co znajduje się w mediach na przykładzie prognozy pogody albo tego, jak wyglądają momenty w filmach, np. w „Titanicu”.

Z kolei pan Paweł Bielicki, który zajmuje się dźwiękiem, przedstawił ,,Świat dźwięku’’ – film opisujący historię dźwięku na przestrzeni wieków. Znalazł też ochotników, którzy mieli powiedzieć coś o sobie przez mikrofon, a potem, za pomocą specjalnego programu, poprawił ich głos. Redaktor puszczając urywek filmu ,,Robin Hood‘’ pokazał jak powstaje dźwięk w filmie, np. odgłos galopującego konia.

Na końcu studentki WSKSiM Kornelia Młynarczyk i Monika Zybajło opowiedziały nam o prasie, a także o manipulacji i perswazji w mediach drukowanych.

– Te warsztaty dziennikarskie bardzo pomogły mi odróżnić aspekty realne od fikcyjnych w mediach. Twierdzę, że te warsztaty dużo mnie nauczyły – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.

Zuzanna Skrzypczak/Olga Romaszewska/RIRM

drukuj