fot. twitter.com/TdKonstytucjaPL

Sprostowanie ws. artykułu: Happening „Tour de Konstytucja” z udziałem dzieci

SPROSTOWANIE

W   związku   z   nieprawdziwymi   informacjami   zamieszczonymi   w   artykule   pt. <<Happening „Tour de Konstytucja” z udziałem dzieci>> opublikowanym na portalu www.radiomaryja.pl w dniu 9 czerwca 2021 roku pod adresem https://www.radiomaryja.pl/informacje/happening-tour-de-konstytucja-z-udzialem-dzieci/, informuję, że:

Pan Prokurator Bolesław Laszczak podczas wydarzenia Tour de Konstytucja w dniu 8 czerwca 2021 roku w Dobczycach nie wypowiadał żadnych słów odnoszących się do tego, że ściganie turystyki aborcyjnej jest niezgodne z konstytucją, jak również żadne z jego wypowiedzi nie miało charakteru propagującego aborcji. Prokurator Bolesław Laszczak w trakcie swojej wypowiedzi odnosił się to regulacji zawartej w art. 42 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie, z którym odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu określonego znamionami w ustawie. W odniesieniu do tegoż artykułu Prokurator Bolesław Laszczak podał przykład sytuacji, kiedy działania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mogłyby być niezgodnie z nim, a to ściganie osób, które chciałyby wyjechać do Republiki Czeskiej, zaś zakaz ten lub obowiązek ścigania wynikałby wy- łącznie z rozporządzenia, a zatem aktu niższego rzędu niźli ustawa. Zaznaczamy, że zacytowana w artykule z dnia 8 czerwca 2021 roku wypowiedź była poprzedzona słowami „I teraz wyobraźmy sobie sytuację taką, że…”, i nie odnosiła się do żadnego konkretnego aktu prawnego, albowiem w obecnym stanie prawnym nie istnieje rozporządzenie nakazujące ściganie kogokolwiek, kto wyłącznie chciałby opuścić granice Rzeczpospolitej Polskiej, jak również ściganie kobiet chcących dokonać zabiegu aborcji np. na terytorium Republiki Czeskiej. Zaznaczyć również należy, że tego dnia Prokurator Bolesław Laszczak nie pełnił obowiązków służbowych, albowiem był na urlopie wypoczynkowym. Nie jest również prawdą, że na wydarzenie sprowadzane były dzieci. Ponadto nie jest prawdą, że Prokurator Bolesław Laszczak ukierunkowywał swoją wypowiedź do dzieci w wieku szkolnym, gdyż wypowiedź Pana  Prokuratora  miała  formę otwartego  wykładu o prawach i wolnościach ujętych w Konstytucji RP.

***

Trwa kontrola w szkole podstawowej i w przedszkolu w Dobczycach, po tym jak dzieci z tych placówek pod opieką nauczycieli wzięły udział w politycznym happeningu „Tour de Konstytucja” organizowanym m.in. przez Komitet Obrony Demokracji. Sankcje dla nauczycieli zapowiada małopolska kurator oświaty Barbara Nowak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

„Tour de Konstytucja”, czyli polityczna i obwoźna impreza „kasty” sędziowskiej, Komitetu Obrony Demokracji, prokuratorów i „Strajku Kobiet”. Przewodnim tematem akcji jest pytanie o to, jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne. We wtorek w Dobczycach na plac, gdzie przemawiał m.in. sędzia Waldemar Żurek sprowadzono dzieci z przedszkola oraz szkoły podstawowej. W trakcie happeningu z ust prokuratora Bolesława Laszczaka dzieci usłyszały, że walka z „turystyką aborcyjną” jest niezgodna z konstytucją.

– Ścigamy za wszystko. Był tutaj przykład aborcji. Jedziecie do Czech, a my jako prokuratura zatrzymujemy was na granicy, bo takie jest rozporządzenie. Cóż z tego, że jest ono sprzeczne z konstytucją – powiedział Bolesław Laszczak ze Stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

Rozmowy z dziećmi prowadził też sędzia Waldemar Żurek.

– Prezydent, tak jak my wszyscy, musi przestrzegać prawa. On też może odpowiadać tylko nie przed takim zwykłym sądem, tylko przed Trybunałem Stanumówił Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

To absolutny skandal, że na takie wydarzenie ściągane są dzieci – podkreślił prawnik Marcin Jakóbczyk.

– To oznacza najwyraźniej, że nikt nie chciał w tym wydarzeniu uczestniczyć. Nie dość, że posunięto się do ostatecznego ruchu, to tak naprawdę ruchu  obrzydliwego, czyli po prostu skoro nie ma nikogo, ściągniemy najmłodsze dzieci, będziemy je indoktrynować w obrzydliwym duchu – ocenił prawnik.

Dzieci znalazły się w niebezpiecznej dla nich psychologicznej sytuacji – zaznaczyła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

– Widzieliśmy wizerunek dzieci, który przecież podlega ochronie, widzieliśmy nauczycieli, widzieliśmy wielkie zainteresowanie dziećmi tychże prawników, którzy pozwalają sobie na żarty, na wygłupy wobec tych dzieci. To jest przestępstwo – dodała.

W dobczyckim przedszkolu i szkole podstawowej trwa obecnie kontrola, która ma wyjaśnić przyczyny przyprowadzenia dzieci na polityczny happening. Wobec dyrekcji i nauczycieli zostaną podjęte odpowiednie decyzje.

– Oczywiście będą wyciągnięte wnioski, będzie konsekwentne postępowanie i również ukaranie ludzi, którzy dopuścili się złamania prawa – stwierdziła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Na wyniki kontroli czeka minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zapowiada interwencje w tej sprawie.

– Jeśli potwierdzą się zarzuty łamania przepisów prawa, a już wiem, że są rodzice dzieci, które uczestniczyły w tym skandalicznym wydarzeniu indoktrynacyjnym, upolitycznienia dzieci i młodzieży, którzy skarżą się w mailach do pani kurator, że nie życzą sobie udziału ich dzieci w takich happeningach, jeśli to się potwierdzi, to będą najsurowsze konsekwencje wobec dyrekcji szkoły i nauczycieli, którzy w tym happeningu uczestniczyli – akcentował minister.

Polityczny happening „Tour de Konstytucja” skrytykował również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zapowiedział weryfikacje tego, na jakiej podstawie dzieci się na nim znalazły.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl