fot. PAP

Sprawcy gwałtów będą ścigani z urzędu

Nowelizacja przepisów karnych, która wchodzi dziś w życie przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Dotychczas, aby wszcząć postępowanie w takiej sprawie potrzebny był formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarczało samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych powinny być przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz – w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania ma być nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie będzie możliwe tylko w drodze wyjątku. Sejm zmiany w tym zakresie przyjął jednogłośnie.

Poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista mówi jednak, że jeszcze przed głosowaniem pojawiły się zastrzeżenia co do zapisów ustawy. Zdecydowała jednak kwestia pomocy ofiarom.

Audio MP3
Pobierz

Ściganie gwałtu z urzędu było jednym z wymogów podpisanej przez Polskę w grudniu 2012 r. konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce. Konwencja ta cały czas oczekuje na ratyfikację, według zapowiedzi rząd ma się zająć wnioskiem ratyfikacyjnym pod koniec lutego.

RIRM

drukuj