Spóźniona nowelizacja prawa geologicznego

Senat zaakceptował nowelę prawa geologicznego i górniczego, które ma przyspieszyć eksploatację polskich złóż gazu łupkowego. „Ustawa idzie w dobrym kierunku, ale jest mocno spóźniona” – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja senator Bogdan Pęk.

Chodzi o przyspieszenie wydawania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego i zabezpieczenie interesów państwa. Nowela przewiduje m.in., że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie jednej koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczej.

Główne procedury środowiskowe – długie i skomplikowane – przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia.

Jest to draństwo, państwo, które świadomie zmierza do polityki uderzającej w podstawy bytu ludzi najbiedniejszych, jednocześnie zatrudniając w ciągu tych niecałych dwóch kadencji ponad 100 tys. ludzi zaprzyjaźnionych politycznie. To nie może być tolerowane, bo to jest polityka, która prowadzi do zapaści świadomości narodowej, odwrócenie się polskiego społeczeństwa od jakiejkolwiek władzy – zwrócił uwagę senator Bogdan Pęk.

Senatorowie zaproponowali kilka poprawek do Prawa geologicznego i górniczego. Chodzi między innymi o ustalenie terminu wejścia w życie przepisów na 1 stycznia 2015 r. i złagodzenie sankcji wobec firm naruszających harmonogram prac. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

RIRM/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl