Spotkanie z Braunem bez wiążących deklaracji

W siedzibie Telewizji Polskiej odbyło się spotkanie prezesa Juliusza Brauna z przedstawicielami nadawców, których miejsce na MUX1 zajmuje TVP. W spotkaniu udział wzięli m.in.: o. Jan Król CSsR, członek zarządu Fundacji Lux Veritatis (właściciela TV Trwam) i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy fundacji.

Rozmowa dotyczyła terminu zwolnienia – należącego do TV Trwam – miejsca na MUX1. Spotkanie zorganizowano kilka dni po tym, jak do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zaczęły napływać tysiące skarg obywatelskich ws. bezczynności prezes UKE.

Podczas spotkania szef TVP Juliusz Braun zadeklarował, że nadawca publiczny ustąpi miejsce na MUX1 przed 27 kwietnia 2014 r. Od kilku miesięcy na tej platformie powinna znajdować się już TV Trwam. Warto podkreślić, że na razie padły jedynie zapewnienia, nie są one wiążące dla żadnej ze stron, nie podpisano w tej sprawie umowy, ani porozumienia.

Żeby TV Trwam, a także inne stacje mogły nadawać poprzez platformę cyfrową miejsce na MUX1 musi zwolnić TVP. Zgodnie z ustawą miała ona je opuścić, gdy na trzeciej platformie – dedykowanej wyłącznie dla operatora publicznego – pokrycie ludnościowe wyniesie 95,5 proc. Nastąpiło to już kilka miesięcy temu. Natomiast datą graniczną kiedy TVP musi zejść z MUX1 jest 27 kwietnia 2014 roku.

W spotkaniu z prezesem TVP udział wziął m.in. o. Jan Król CSsR, członek zarządu Fundacji Lux Veritatis.

– Na spotkaniu pan prezes Braun zadeklarował, że TVP miejsce na MUX1 może opuścić nieco wcześniej, ale na pewno nie przed świętami Bożego Narodzenia. Dodał, że byłoby to za wcześnie. TVP na cały proces patrzy pod względem marketingowym, żeby nie stracić na reklamach itd. To było spotkanie, podczas którego nie podjęto żadnych deklaracji, które byłyby wiążące dla stron, w tym dla TVP. Gdybyśmy podpisali konkretną umowę wtedy byłoby wiadomo jakie mamy terminy. TV Trwam jest gotowa do nadawania na multipleksie od zaraz. Koncesję mamy. Przypomnę, że zapłaciliśmy już prawie 1 milion 300 tys. zł – powiedział o. Jan Król CSsR. 

10 grudnia odbędzie się rozprawa administracyjna w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Wnioskowała o nią Fundacja Lux Veritatis. Fundacja cały czas walczy o decyzję rezerwacyjną, którą powinna wydać prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

Nadawca TV Trwam został zaproszony do uczestnictwa w tej rozprawie w charakterze świadka, a nie strony. Uczestnictwo w takiej formule może jednak utrudnić porozumienie z TVP, ponieważ jako świadek, nadawcy nie mają wpływu na to, jak będzie przebiegało to postępowanie i jakie powinny zapaść ustalenia – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. W tej sprawie – jak wyjaśniła  – trafiło pismo do prezes UKE.

Dyr. finansowy fundacji zwraca też uwagę, że istotną rolę w całej sprawie odegrała skarga obywatelska.

– Postawa obywatelska, czyli nasze skargi do ministra administracji i cyfryzacji, przynoszą rezultaty. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają. Rozprawa administracyjna powinna wyjaśnić czy rzeczywiście intencje TVP są takie, by zwolnić MUX1 wcześniej powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR apeluje o wysyłanie skarg do resortu cyfryzacji.

– Prosimy o przesyłanie skarg. Druki można znaleźć na portalu Radia Maryja i w Naszym Dzienniku. Prosimy o wysyłanie skarg z Polski i ze świata drogą elektroniczną i pocztą. Jeżeli wyślecie państwo skargę pocztą prosimy o przesłanie kopii do Radia Maryja. W naszym Biurze przeliczymy przesłane skargi po to, żeby nie kręcili i nie podawali fałszywych informacji o ilości otrzymanych protestów. Resort cyfryzacji ma obowiązek powiedzieć każdemu. Proszę o informowanie o tym innych, o mówienie o niesprawiedliwości. Rządzący obiecują nie wiadomo co, złote gruszki na wierzbie, uśmiechają się do każdego z nas w świetle jupiterów, do kamer. Obiecują, a postępują nieuczciwie. Jak można płacić za coś czego się nie otrzymuje – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Wypowiedź o. Jana Króla CSsR, członka zarządu Fundacji Lux Veritatis

Audio MP3
Pobierz

Wypowiedź Lidii Kochanowicz, dyrektora finansowego Fundacji Lux Veritatis

Audio MP3
Pobierz

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja

Audio MP3
Pobierz

RIRM 

drukuj