KEP ponownie za TV Trwam

Konferencja Episkopatu Polski po raz kolejny wyraziła swoje poparcie dla starań Fundacji Lux Veritatis o miejsce na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam. Biskupi wystosowali specjalne oświadczenie.

Biskupi zwracają uwagę na 10-letnią działalność TV Trwam, jej rolę w społeczeństwie oraz na miliony głosów poparcia, które napłynęły do KRRiT – mówi ks. abp Wacław Depo, przewodniczący KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

– Chciałbym wyrazić wdzięczność Konferencji Episkopatu, która po raz kolejny – ale już w osobnym oświadczeniu – stoi na stanowisku poparcia Fundacji Lux Veritatis co do prawa do obecności TV Trwam na multipleksie cyfrowym. Jest to bardzo ważny głos, bo odnosi się nie tylko do wiernych Kościoła Katolickiego, słuchaczy Radia Maryja, czy widzów TV Trwam – odnosi się do szerokiego kręgu ludzi dobrej woli. Ludzi, którzy chcą tym samym wyrazić prawo do wolności słowa. To jest bardzo ważny głos jedności – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Telewizji Trwam (CZYTAJ)

Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP stwierdził, że oświadczenie to „idzie po linii tego, co do tej pory Konferencja mówiła na temat konkursu na miejsce na multipleksie”.

 – Chodzi głównie o podkreślenie principium, które zostało wiele razy już przypominane – wolności słowa w przekazie medialnym. Oczywiście do konkursu nie staje Konferencja Episkopatu Polski, ale Fundacja Lux Veritatis razem z TV Trwam. W oświadczeniu, biskupi popierając tę prośbę po raz kolejny przypominają o konieczności uszanowania w procesie koncesyjnym wolności postępowania – zaznaczył ks. bp Wojciech  Polak.

Odrzucenie przez KRRiT kolejnego wniosku TV Trwam o uzyskanie koncesji na multipleksie oznaczałoby wyraźną dyskryminację wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce – stwierdza stanowczo KEP.

Ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP, zwraca uwagę na zaostrzającą się atmosferę  społeczną w związku z dyskryminacją katolickiej stacji.

 – Myślę, że ten problem powinien być rozwiązany jak najszybciej – oczywiście przez przyznanie tej społeczności tego miejsca. Pytanie o to, jakie kryteria stosowano? Jeśli były stosowane kryteria: demokratyczne uwzględnienie różnych kierunków – to trzeba by pozostać przy tym, że jednak taki troszkę inny profil też powinien znaleźć tam miejsce – powiedział ks. abp Józef Michalik.
Tymczasem w całej Polsce organizowane są marsze i protesty w obronie TV Trwam. Przez budynkiem KRRiT grupa osób pikietuje od sierpnia 2011 roku – podkreślił inicjator protestu ks. Jerzy Garda.
– Pikietujemy, ponieważ chcemy przez TV Trwam i Radio Maryja widzieć i słyszeć Chrystusową Dobrą Nowinę – o życiu, miłości, przebaczeniu i zbawieniu. Oczywiście również wszystkie inne dobre nowiny – niezmanipulowane. Te mówiące prawdę. TV Trwam jest jedyną telewizją, która potrafi spełnić nasze oczekiwania, nasze – czyli ludzi wierzących w Boga – powiedział ks. Jerzy Garda.

RIRM

drukuj