Autorstwa "Piott" - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2110929

Spotkanie szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego

W Weimarze spotkają się dziś szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego – Polski, Niemiec i Francji. Nasz kraj będzie reprezentował minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau. Spotkanie odbędzie się na zaproszenie szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa.

Okazją do spotkania szefów dyplomacji państwa Trójkąta Weimarskiego jest 30. rocznica powołania platformy współpracy trzech państw. Szefowie MSZ omówią ponadto najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.

Państwa Trójkąta Weimarskiego łączy wiele, jednak w ostatnim czasie coraz trudniej jest im wypracować wspólne stanowisko w kluczowych kwestiach.

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, zauważył, że państwa mają rozbieżne interesy geopolityczne.

– Każde spotkanie jest cenne, natomiast musimy zdać sobie sprawę, że decydują geopolityczne interesy poszczególnych uczestników. Wygląda na to, iż dzisiaj polityczne interesy są sprzeczne lub rozbieżne w wielu punktach. Każde spotkanie jest ważne do tego, aby przedstawić swoje racje oraz obiektywny stan faktyczny. Jeśli wszyscy byliby skłonni spojrzeć na stan faktyczny, to na pewno kraje Trójkąta Weimarskiego byłyby w stanie mówić jednym spójnym głosem. Problem polega na tym, że nie jest to łatwe ze względów politycznych – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Trójkąt Weimarski został powołany w sierpniu 1991 r. Jego utworzenie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi.

Obecnie Trójkąt Weimarski stanowi miejsce konsultacji i wypracowywania wspólnych stanowisk w ważnych sprawach polityki europejskiej. Służą temu polityczne rozmowy na różnych szczeblach administracji rządowej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl