fot. PAP/Albert Zawada

Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Minister spraw zagranicznych Niemiec, w drugim dniu pełnienia urzędu, złożyła wizytę w Polsce. W niedzielę do Warszawy przyjedzie nowy kanclerz Olaf Scholz. Po rozmowach z niemiecką minister, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, podkreślił sprzeciw rządu w Polsce wobec Nord Stream 2. Przypomniał też o niewypłaconych reparacjach.

W czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec, Annalena Baerbock złożyła wizytę w Paryżu i w Brukseli.

– Przyjechałam do Brukseli pierwszego dnia urzędowania, ponieważ przychodzę tutaj jako prawdziwy Europejczyk i jako minister spraw zagranicznych prawdziwie europejskiego rządu w Niemczech – mówiła niemiecka polityk.

W piątek nowa szefowa niemieckiej dyplomacji przybyła do Polski. Chce ożywić Trójkąt Weimarski, czyli współpracę Polski, Niemiec i Francji.

– Chcemy otworzyć nowy rozdział jako przyjaciele i sąsiedzi dla dobra całej Europy – podkreśliła Annalena Baerbock.

Dobre relacje polsko-niemieckie są w naszym interesie, bo ok. 30 proc. polskiego eksportu trafia do naszych zachodnich sąsiadów – wskazał politolog Jan Węgrzyn.

– Należy dbać (o dobre relacje – red.) również przez pryzmat polityczny. Jesteśmy dla Niemiec ważnym partnerem i myślę, że nowy niemiecki rząd będzie chciał to udowodnić już na samym początku, stąd też ta wizyta – zauważył ekspert.

Annalena Baerbock rozpoczęła wizytę w Polsce od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowa dotyczyła kwestii dwustronnych oraz polityki europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Annalena Baerbock otwarcie krytykuje budowę gazociąg Nord Stream 2. Widzi w nim zagrożenie dla państw Europy Wschodniej.

Rosyjski gazociąg był też jednym z tematów spotkania niemieckiej polityk z ministrem spraw zagranicznych prof. Zbigniewem Rauem.

– Niemcy ponoszą szczególną, moralną i polityczną odpowiedzialność za jego negatywne konsekwencje. […] Polska będzie się stale domagać  zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu i w tej sprawia nasza polityka się nie zmieni – akcentował szef resortu spraw zagranicznych.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1469292973498245128

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówili także kwestie praworządności w Polsce, kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, relacji trójstronnych ze Stanami Zjednoczonymi oraz przyszłoroczne przewodnictwo Polski w OBWE.

Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że polski rząd liczy na dialog z Niemcami. Także w sprawie rozliczeń za II wojnę światową.

Oczekujemy od nowego niemieckiego rządu gotowości do zmierzenia się z tą odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu – dodał. 

My pamiętamy o swojej winie – zaznaczyła niemiecka minister.

Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec. […] To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować – stwierdziła niemiecka minister spraw zagranicznych.

W niedziele wizytę w Polsce złoży nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim zostaną omówione kwestie migracyjne, energetyczne, a także sytuacja na wschodniej granicy UE. Kanclerz Niemiec ma też przedstawić swoją wizję przyszłości Wspólnoty. W Polsce kontrowersje wzbudził zapis umowy koalicyjnej nowego rządu, który zapowiada budowę na Starym Kontynencie federalnego superpaństwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl