fot. www.gov.pl

Min. Z. Rau przedstawi program i priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE

Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, przedstawi dziś w Wiedniu program i priorytety polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Szef MSZ weźmie udział posiedzeniu Stałej Rady OBWE.

Roczna prezydencja Polski w Organizacji rozpoczęła się formalnie 1 stycznia br. Przejęcie przez nasz kraj przewodnictwa w OBWE zbiegło się z poważnymi wyzwaniami dla pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Łukasz Jasina, rzecznik resortu spraw zagranicznych, podkreślił, że Polska jako państwo przewodniczące OBWE jest tego świadome. Rzecznik MSZ zapewnił, że nasz kraj rozpoczyna swoją misję z determinacją.

– Chcemy wzmocnić efektywność OBWE. Rolą przewodnictwa jest nadanie dynamiki pracy w organizacji. Możemy wskazywać kierunki, tematy oraz organizować pracę Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ponadto możemy prowadzić negocjację w jej imieniu, a także nadzorować specjalnych przedstawicieli przewodniczącego. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie posiada niezwykle poważne misje, chociażby na terenie Donbasu, na Kaukazie i w Naddniestrzu, będącym jednym z najbardziej zapalnych elementów zamrożonego konfliktu w Europie. Będziemy zwracać uwagę na te konflikty i kontynuować próbę odpowiedniego przebudowania budżetu tej organizacji tak, aby miała więcej środków i możliwości – wyjaśnił Łukasz Jasina.

Rzecznik MSZ powiedział, że jednym z najważniejszych polskich celów będzie wspieranie ludzi dotkniętych wykluczeniem przez pandemię i konflikty.

Polska objęła roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie po raz drugi. W grudniu 2021 roku przekazała nam ją Szwecja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl