(fot. PAP)

Spotkanie premierów Polski i Litwy.

W Warszawie spotkają się dziś premierzy Polski i Litwy. Donald Tusk i Andrius Kubilius mają rozmawiać o współpracy gospodarczej obu krajów, głównie o kwestiach energetycznych, a także o przyłączeniu się Polski do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie.

Cały czas pojawia się jednak problem traktowania mniejszości polskiej na Litwie. Były wiceminister spraw zagranicznych Poseł Witold Waszczykowski, powiedział, że wina trudnych relacji leży po obu stronach. Musi być chociaż wrażenie że Litwini zaczynają zmieniać zasady taktowania mniejszości Polskiej. Niech rozpoczną się rozmowy na temat akceptowania nazwisk, na temat akceptowania własności Polskiej oraz w kilku innych kwestii, które w tej chwili są blokowane. Wydaje się jednak, że Litwini będą zwlekać, aż po stronie polskiej znów pojawi się jakaś nowa postać do rozmów lub my będziemy czekać do zmiany rządu na Litwie – dodaje Witold Waszczykowski.


Pobierz Pobierz

Radosław Sikorski zadeklarował już możliwość otwarcia nowego „resetu” w stosunkach polsko – litewskich. Warunkiem miałoby być wypełnienie postanowień traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.

drukuj