Spotkanie dzieci z PKRD w Rychwałdzie

W Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie, gdzie posługują franciszkanie, odbyło się regionalne spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Mszy św. przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Wspólną modlitwę ubogaciła schola parafialna.

Na spotkanie przybyła również Madzia Buczek. Założycielka PKRD zachęcała dzieci do wytrwałej modlitwy różańcowej – szczególnie teraz, w czasie niepokojów i wojen.

– Módlmy się o to, czego dziś tak bardzo potrzeba: przede wszystkim o pokój, zgodę, radość i miłość. Wierzymy w to, że modlitwa, którą wspólnie odmawiamy, ma wielką moc, że te łaski możemy wyprosić, że dokona się przemiana świata i nastanie Królestwo Pana Jezusa, Królestwo Matki Bożej – zachęcała Madzia Buczek.

Założycielka PKRD przypomniała, że modlitwa potrzebna jest każdemu z nas.

– Modlitwa jest potrzebna po to, żebyśmy wzrastali w świętości, do której każdy z nas jest powołany, byśmy byli coraz bliżej Pana Jezusa i Matki Bożej, pogłębiali swoją wiarę, swoją miłość do Jezusa i Maryi, abyśmy stawali się coraz lepszymi ludźmi – powiedziała Madzia Buczek.

Madzia Buczek apelowała do dzieci, by służyły swoim życiem Maryi i Jezusowi. Zachęcała do tworzenia nowych Podwórkowych Kółek Różańcowych. Odmówiła także z dziećmi modlitwę różańcową.

Po spotkaniu z założycielką PKRD rozpoczęła się Eucharystia. W homilii ks. bp Antoni Długosz mówił o rodzinie, która jest darem Boga. Wyjaśnił dzieciom, że podstawą rodziny jest miłość mamy i taty ślubowana przed ołtarzem. Ks. Biskup tłumaczył także, że w ten sposób rodzice pokazują, iż chcą, by ich rodzina była domem Jezusa, Jego rodziną, Jego Kościołem.

ks. bp Antoni Długosz Zwrócił uwagę dzieci na fakt, że zarówno dzieci dla rodziców, jak i rodzice dla dzieci są największym prezentem od Pana Jezusa.

– Staliśmy się najcenniejszym skarbem Pana Jezusa, skarbem także dla tatusia i mamusi. Dlatego najważniejsza jest rodzinka  i możemy z panem Wojciechem Młynarskim zaśpiewać: „Nie ma jak u mamy cichy piec, suchy kąt. Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy robi błąd!”.  (…) Mamusia stwarza największe bezpieczeństwo, to samo tatuś. (…) Bo tatuś i mamusia są prezentem dla nas od Pana Boga, dlatego często się mówi: Grunt to rodzinka! –  powiedział ks. bp Antoni Długosz.

Ks. Biskup przypomniał, że Pan Jezus także przyszedł na ziemię w rodzinie. Był Bogiem, ale stał się człowiekiem dzięki Matce Bożej. Ksiądz biskup zaapelował do dzieci, by brały wzór z Pana Jezusa, gdyż On swoim postępowaniem uczy, jak należy żyć.

– Spotykamy się tutaj w świętym miejscu, by tak jak Pan Jezus służyć w naszej rodzinie. Popatrzcie na obraz Matki Bożej. Ona zawsze pokazuje Pana Jezusa, bo to jest jej największy skarb. Ona mówi do nas to samo, co powiedziała sługom w Kanie Galilejskiej: Dzieci, wykonujcie wszystko to, o co prosi was mój Syn, słuchajcie mojego Syna – zaznaczył ks. bp Antoni Długosz.

Ksiądz biskup dodał, że wskazówki (jak należy postępować) znajdują się w 10 Przykazaniach Bożych. Wyjaśnił, że na pierwszym miejscu należy pamiętać o rozmowie z Panem Jezusem (w tym o modlitwie różańcowej), w niedzielę spotkać się z drugą rodziną – parafią. „W niedzielę pamiętaj o kościele!” – apelował ks. bp. Antoni Długosz.

Przypomniał także, że na co dzień należy pomagać rodzicom w domowych obowiązkach, dzielić się z osobami potrzebującymi, wspierać misje, uczęszczać na lekcje religii, przykładać się do nauki i dziękować za swoją rodzinę.

Po Mszy św. odbył się koncert ks. bp Antoniego Długosza z udziałem dzieci.

Na regionalne spotkanie PKRD do Rychwałdu przybyły m.in. dzieci z par. św. Marcina w Radziechowach, par. Matki Bożej Różańcowej w Inwałdzie i par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach. Obecni byli także młodzi czciciele Maryi z Wadowic (par. św. Piotra Apostoła oraz Bazylika Ofiarowania NMP) i Łodygowic.

RIRM


drukuj