Spotkania grupy kontaktowej ws. Ukrainy

Kolejne spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy odbędą się w Mińsku w środę i piątek – uzgodnili w czasie rozmowy telefonicznej prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.

Informację tę przekazała służba prasowa ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki.

Jak podano, Poroszenko, Władimir Putin, Francois Hollande i Angela Merkel zgodzili się także, że będą kontynuować konsultacje telefoniczne za kilka dni.

„Zgodzili się również z koniecznością wypełniania wszystkich punktów mińskich ustaleń, które mówią m.in. o wstrzymaniu ognia, wycofaniu (stron konfliktu) poza linię podziału wymienioną w memorandum z 19 września, wyprowadzeniu wojsk i ciężkiego uzbrojenia, a także jak najszybszym uwolnieniu wszystkich zakładników” – głosi komunikat.

Po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku we wrześniu na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm, jednak porozumienie jest stale łamane.

W czasie wizyty w Warszawie, do której doszło w ubiegłym tygodniu, prezydent Poroszenko zapowiadał wideokonferencję grupy kontaktowej, a na niedzielę 21 grudnia – spotkanie tej grupy w Mińsku.

Mimo że wideokonferencja odbyła się w piątek, rozmów nie udało się zorganizować. „Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem” – mówił w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl