Spór o porozumienie nuklearne z Iranem

Stany Zjednoczone nie zdołały podważyć porozumienia nuklearnego – powiedział prezydent Iranu. W ostatnim czasie prezydent Donald Trump zapowiedział, że będzie chciał renegocjować porozumienie, jeśli zaś do tego nie dojdzie, nałoży na Teheran nowe sankcje.

W piątek prezydent Stanów Zjednoczonych wydał oświadczenie dotyczące porozumienia nuklearnego z Iranem. Jak wskazał Donald Trump, Iran ma „ostatnią szansę” na uniknięcie amerykańskich sankcji. Wyznaczył przy tym termin na zmodyfikowanie zapisów umowy. Miałoby do tego dojść w ciągu 120 dni.

„To ostatnia szansa. Jeśli nie nastąpią takie zmiany, Stany Zjednoczone nie zawieszą ponownie sankcji w celu pozostania nadal stroną porozumienia nuklearnego z Iranem. I w dowolnym momencie, gdy uznam, że nic nie daje się uzgodnić, porozumienie natychmiast wypowiem” – czytamy w oświadczeniu Donalda Trumpa.

Umowa jest długotrwałym zwycięstwem Iranu” – zaznaczył w odpowiedzi Hasan Rowhani cytowany przez agencje Reutera.

„Wiele razy mówiłem: W odniesieniu do porozumienia – osiągnęliśmy sukces, którego nigdy nie można zabrać, nikt nie może ich zniszczyć” – odpowiedział Hasan Rowhani.

Porozumienie z władzami w Teheranie zawarto w lipcu 2015 r.. Podpisały je także Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Unia Europejska. Dokument przewiduje zniesienie sankcji w zamian za zaprzestanie dążenia do uzyskania broni jądrowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl