fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polska Misja Medyczna zorganizowała wigilię dla repatriantów i cudzoziemców

Ok. 100 repatriantów i cudzoziemców wzięło udział w niedzielę w wigilijno-noworocznym spotkaniu, zorganizowanym przez Polską Misję Medyczną. Podczas wydarzenia w Domu Polonii w Krakowie podsumowano także projekt „Yes, You can!”.

„Wigilia ponad granicami” odbyła się przy okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

To spotkanie to okazja do podsumowania projektu >>Yes, You can!<<, realizowanego w Krakowie, oraz do spotkania znajomych, do wysłuchania opowieści o tym, co się wydarzyło w ich życiu w ostatnich latach” – powiedziała PAP Paulina Bandura z Polskiej Misji Medycznej.

Wśród gości wigilijno-noworocznego spotkania byli repatrianci, m.in. z Gruzji i Kazachstanu, którzy od kilku lat są w Polsce. Na spotkanie przyszło wielu Ukraińców – głównych beneficjentów projektu „Yes, You can!”.

W minionym roku w ramach tego programu staraliśmy się umożliwić aklimatyzację na miejscu. Wciąż im pomagamy – m.in. w kursach językowych i zawodowych, w znalezieniu pracy” – powiedziała Paulina Badura, koordynator „Yes, You can!”.

Projekt umożliwił integrację w Krakowie ponad 50 osobom, głównie Ukraińcom.

To bardzo często osoby z wyższym wykształceniem, tutaj najczęściej pracują poniżej swoich kwalifikacji. Z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę” – wyjaśniła koordynatorka.

Beneficjenci projektu Polskiej Misji Medycznej muszą zadeklarować, że chcą w Polsce pozostać na stałe. Beneficjentami są cudzoziemcy, którzy już przyjechali do Polski i potrzebują pomocy na miejscu.

Wśród obcokrajowców, chcących budować przyszłość w Krakowie, jest młoda Ukrainka Maria Kuzmitska. O programie Polskiej Misji Medycznej powiedziała jej przyjaciółka.

Nasze dzieci chodziły do tej samej szkoły podstawowej w Kijowie” – opisywała Maria, która przyjechała do Krakowa z dziećmi. „Mąż chciał zostać pracować na Ukrainie” – zaznaczyła.

Ukrainka znalazła w Polsce pracę na pełny etat, jest wdzięczna Polskiej Misji Medycznej za pomoc w przygotowaniu CV i wsparcie emocjonalne.

Mam polskie korzenie. Mój papa zawsze chciał, żebym mieszkała w kraju przodków” – powiedziała Maria.

Pierwszą edycję projektu „Yes, You can!” sfinansowała State Street Charities Aid Foundation.

Mamy nadzieję, że od wiosny będziemy realizować program po raz drugi” – przyznała Paulina Bandura.

PAP/RIRM

drukuj