Spór o in vitro

To jest samowola – tak o rozporządzeniu ministra zdrowia ws. procedury in-vitro, które wprowadzono z pominięciem Sejmu – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Dziś odbyło się Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Po spotkaniu jej współprzewodniczący nie wykluczył, że sprawę rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Nie wykluczone jest skierowanie sprawy przez posłów do Trybunału Konstytucyjnego, z uwagi na art. 48 Konstytucji. Ani minister, ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani nawet samorządy poszczególnych miast nie mogą na własną rękę interpretować tego, co dotyczy osoby, człowieka, godności i zdrowia.  To jest sprawa, która jest w zapisie konstytucyjnym. Wiele spraw jest w zapisie prawnym – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, współprzewodniczący Komisji Wspólnej.

Ks. abp zaznaczył, że jest pilna potrzeba prawnego usystematyzowania kwestii in vitro. Dodał, że problemem jest kwestia uściślenia pojęć. „Czym innym jest in vitro a czym innym – leczenie niepłodności” – wyjaśnił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Podczas spotkania oprócz kwestii bioetycznych rozmawiano również m.in. o religii w szkole i na maturze. MEN marginalizuje lekcje religii. Przedmiot ciągle nie został wpisany do ramowego planu nauczania.

Ks. bp. Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Nauczania Katolickiego KEP stwierdził, że w dłuższej perspektywie może dojść do wyeliminowania lekcji religii ze szkół.

Na początku na pewno kwestia marginalizacji; to się już w pewnym sensie dokonuje. Myślę, że jest to w dłuższej perspektywie próba wyeliminowania lekcji ze szkół. Ministerstwo  nie będzie skłonne do tego, żeby nas usunąć ze szkoły gdzie nie ma jakby aktów prawnych. Natomiast myślę, że będzie taka próba zniechęcenia szkoły, mam na myśli młodzież. Po prostu nie będziemy  mogli tam normalnie funkcjonować – zaznaczył ks. bp. Marek Mendyk.

 

Materiały dźwiękowe udostępnione przez KEP – SŁUCHAJ

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu CZYTAJ

RIRM/KEP 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl