PAP/Darek Delmanowicz

Spółki Skarbu Państwa aktywnie zaangażowały się w walkę z pandemią koronawirusa

Spółki Skarbu Państwa wspierają walkę z koronawirusem. PGNiG przekazał we wtorek 4 miliony złotych na ten cel. Z kolei PKN Orlen zapowiada zwiększenie produkcji płynów wirusobójczych. Pojawiły się one już na stacjach państwowego potentata, który zapowiada także dalsze obniżki cen paliw.

Na przedsiębiorcach również leży obowiązek wsparcia walki z koronawirusem – mówił dziś prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

– Dlatego jako grupa kapitałowa PGNiG zdecydowaliśmy się, żeby już w tej chwili przeznaczyć 4 mln złotych na wsparcie różnych działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii – powiedział Jerzy Kwieciński.

3 mln złotych trafią dyspozycji resortu aktywów państwowych na konieczne działania. PGNiG 300 tysięcy przekaże Instytutowi Matki i Dziecka, gdzie przebywają szczególnie narażeni pacjenci – wskazał dyrektor instytutu dr n. med. Tomasz Maciejewski.

– Są to dzieci leczone onkologicznie, wcześniaki, dzieci z chorobami rzadkimi, kobiety w ciąży, noworodki i wcześniaki urodzone u nas. Środki przeznaczymy na zabezpieczenie tychże naszych pacjentów – oznajmił dr n. med. Tomasz Maciejewski.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony, środki odkażające i sprzęt jednorazowy używany przez dzieci w trakcie hospitalizacji – mówiła Dorota Kleszczewska, prezes zarządu Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.

– Choroby, na które nasi pacjenci są leczeni w Instytucie Matki i Dziecka, nie znikną i nie poddadzą się kwarantannie, dlatego musimy tutaj walczyć, żeby ich stan zdrowia się nie pogorszył, żeby żadna infekcja im nie zaszkodziła – akcentowała Dorota Kleszczewska.

Fundacja Orlen na walkę z wirusem przeznaczy 6 milionów złotych. Potentat paliwowy pracuje nad sprowadzeniem specjalistycznego sprzętu medycznego do Polski.

– Jesteśmy firmą, która nie tylko robi biznes, ale która działa także społecznie. Firmą, która ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko paliwowe kraju. Firmą, która poczuwa się do odpowiedzialności – wskazał Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Paliwowy gigant zdecydował też o produkcji płynów wirusobójczych. W ekspresowym tempie przeprojektował linię produkcyjną w swoim zakładzie w Jedliczu. We wtorek odwiedził go prezydent Andrzej Duda.

– Ogromnie dziękuje panie prezesie za ten wysiłek. Dziękuje za ten wkład w walkę z wirusem, walkę z zagrożeniem, które daje ze swojej strony Orlen. To wielka odpowiedzialność polskiego biznesu – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Płyny wirusobójcze trafiły już do Agencji Rezerw Materiałowych, do szpitali, wojska i szkół oraz na stacje Orlenu, gdzie sprzedawane są w przystępnej cenie.

– W miesiącu marcu wyprodukujemy w sumie 2,5 mln litrów. W miesiącu kwietniu wyprodukujemy 4,5 mln litrów. Cały czas pracujemy, by zwiększać wydajność – podkreślił prezes PKN Orlen.

Orlen obniża też ceny paliw na swoich stacjach.

– Chcemy w ten sposób pomóc Polakom, pomóc społeczeństwu, by nie poruszali się komunikacją zbiorową, ale jeżeli już muszą, bo zachęcamy, by zostali w domu, ale jeżeli muszą, by poruszali się własnymi samochodami – podsumował Daniel Obajtek.

Od początku roku benzyna na stacjach Orlen staniała o 50 groszy, a ropa o 60 gr. Koncern zapowiada dalsze obniżki.

TV Trwam News

drukuj