fot. pixabay.com

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa alternatywą dla wieloletnich kredytów na zakup mieszkania

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma być alternatywą wobec długoletnich kredytów zaciąganych na zakup własnego lokum. SIM to element pakietu mieszkaniowego, który przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie.

Polska od lat boryka się z deficytem mieszkań. Chodzi szczególnie o mieszkania dla osób z klasy średniej, których dochody są zbyt wysokie, aby mogły liczyć na wsparcie socjalne. Z kolei kredyt to często zobowiązanie długoterminowe, stanowiące znaczne obciążenie finansowe.

Nie zawsze własność jest rozwiązaniem problemów. Takim remedium może być długoterminowy, pewny najem w budownictwie mieszkaniowym o wysokim standardzie – przekonuje resort rozwoju, który przygotował pakiet mieszkaniowy.

Alternatywą ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Mają to być budynki nowoczesne, niemal zeroenergetyczne. SIM będzie nową formą prawną – zapowiada wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Mówimy o tym, że mieszkanie jest warunkiem wolności, dlatego tych mieszkań o stabilnym, długoterminowym czynszu powinno być zdecydowanie więcej. Powołujemy zatem nową formę prawną: Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. To podmioty, które mogą powstać na różne sposoby. Po pierwsze, mogą to być spółki zakładane przez samorząd gminny, samodzielnie. Drugi sposób to zmodyfikowanie zadań Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jego zadania zostaną zmienione. Będzie on wyposażony w grunty. Ich podstawowym zasileniem będzie KOWR – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ustawa, nad którą pracuje obecnie Sejm, zakłada możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkań w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Na realizację inwestycji mieszkaniowej w tej formule samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy samorządy będą mogły otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl