fot. flickr.com

„Spiegel”: M. Schulz nie będzie kandydował na kanclerza Niemiec

Szef Parlamentu Europejskiego, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz nie zamierza startować jako kandydat swojej partii SPD na kanclerza w wyborach parlamentarnych w 2017 roku – poinformował w piątek „Der Spiegel”, powołując się na własne źródła.

Schulz, który obok przewodniczącego SPD i obecnego wicekanclerza Sigmara Gabriela uchodził dotąd za najbardziej obiecującego kandydata, jeszcze przed Bożym Narodzeniem dał do zrozumienia partyjnym kolegom, że nie liczy na to, że zostałby kandydatem ugrupowania na szefa rządu – podaje niemiecki tygodnik w internetowym wydaniu.

Według „Spiegla” członkowie SPD próbowali namawiać Schulza w ostatnich tygodniach na oficjalne ogłoszenie swej kandydatury.

Gabriel, który jako lider partii jest naturalnym kandydatem na szefa rządu w wyborach parlamentarnych i ma w tej kwestii pierwszeństwo, już wcześniej zapowiedział, że przy większej liczbie chętnych do kandydowania rozpisane zostaną partyjne prawybory. Jak pisze „Spiegel”, według wszelkich przesłanek Schulz miałby w nich duże szanse.

Niemiecki tygodnik podkreśla, że choć Gabriel po rezygnacji Schulza pozostaje jedynym kandydatem, to nie ma stuprocentowej pewności, że zdecyduje się kandydować. „Der Spiegel” dodaje, że w ostatnim czasie poparcie dla kandydatury Gabriela wyraziło kilku wpływowych członków SPD, w tym premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft i premier Szlezwika-Holsztyna Torsten Albig.

PAP/RIRM

drukuj