fot. flickr.com

Specustawa dot. zwalczania ASF ma ułatwić zwalczanie choroby przez wybijanie dzików i zwiększenie bioasekuracji

Odstrzał sanitarny dzików i kary za utrudnianie polowań to niektóre założenia specustawy  dotyczącej zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń.

Ma ona ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększeniu bioasekuracji. Przepisy specustawy obowiązują od wczoraj.

Odstrzał sanitarny będzie odbywał się na podstawie indywidualnego upoważnienia, wydanego przez m.in. zarządzającego obwodem łowieckim dyrektora parku narodowego.

Rząd przeznaczy w tym roku także 133 miliony złotych m.in. na badania laboratoryjne w kierunku ASF-u. Trwają prace nad rozporządzeniem w tym zakresie.

Poseł Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa, mówi, że należy wspierać każde działania, które przyczynią się do skutecznego zwalczania ASF.

– Potrzeba jest, aby na badania laboratoryjne przeznaczyć odpowiednie środki po to, żeby szukać rozwiązania, czyli odpowiedniej szczepionki. Wiemy, że świat, który jest zainteresowany walką z ASF-em, pracuje nad tym, aby taką szczepionkę znaleźć. Myślę, że każde środki, które są przeznaczone, dają nadzieje, że taka szczepionka zostanie znaleziona. (…) To dobry program i trzeba go wspierać – zaznacza poseł Robert Telus.

Wirus ASF w ostatnim czasie przeniósł się do zachodniej Polski, gdzie jest zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 miliardów zł rocznie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl