fot. pixabay.com

Trzy kolejne ogniska ASF

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w środę o wykryciu trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń: dwóch w województwie lubelskim i jednego w Wielkopolsce. W sumie w tym roku stwierdzono tę chorobę w 97 gospodarstwach rolnych.

Ogniska zostały wyznaczone na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjny ds. ASF, tj. Państwowy Instytutu Weterynaryjny w Puławach.

95. ognisko w 2020 r. znajduje się w miejscowości Anielówka, gmina Michów, powiat lubartowski, województwo lubelskie, gdzie hodowano dwie świnie. Gospodarstwo to znajduje się na obszarze zagrożonym, gdyż już wcześniej wykryto inne ogniska w powiecie lubartowskim.

96. ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń – w miejscowości Jeziorzany, gmina Jeziorzany, powiat lubartowski, województwo lubelskie.

Natomiast 97. ognisko w tym roku stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Janków Pierwszy, gmina Blizanów, powiat kaliski, województwo wielkopolskie; utrzymywano tam 74 świnie. Jak podano w komunikacie, „jest to gospodarstwo kontaktowe do ogniska nr 2020/88, stwierdzonego w powiecie kaliskim w tej samej gminie”.

Inspekcja Weterynaryjna ponadto poinformowała, że wzmożonym nadzorem zostały objęte wszystkie gospodarstwa uznane za kontaktowe i dotychczas dodatnie wyniki badań laboratoryjnych uzyskano tylko w tym jednym gospodarstwie.

Służby weterynaryjne przystąpiły do likwidacji stad.

PAP

drukuj