fot. premier.gov

W KPRM odbyło się międzynarodowe spotkanie ws. afrykańskiego pomoru świń

W kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek odbyło się spotkanie w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Wzięli w nim udział ministrowie Unii Europejskiej, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Rozmowy dotyczyły m.in. podjęcia działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Wirus ASF, czyli afrykański pomór świń, pojawił się w Polsce na początku 2014 roku. Nie jest szkodliwy dla ludzi, ale za to pozostaje śmiertelny dla trzody chlewnej i powoduje duże straty materialne. Walka z wirusem trwa już bardzo długo.

– Dotychczas podjęte działania wskazują, że walka z ASF jest długotrwała, wymaga konsekwencji, wielokierunkowych wspólnych działań oraz znacznych nakładów finansowych – wskazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Polska liczy w tym zakresie na wsparcie ze strony Unii Europejskiej.

– Naszym wspólnym celem powinno być również wskazanie na konieczność zapewnienia odpowiedniego wsparcia przez Komisję Europejską na rzecz państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw trzecich w zwalczaniu ASF – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Afrykański pomór świń występuje m.in. w państwach bałtyckich i w Rumunii. Wiele krajów pozostaje jednak nadal zagrożonych wirusem.

– Występowanie afrykańskiego pomoru świń wywołuje konsekwencje ekonomiczne i społeczne, które trwają dłużej niż sama choroba – zaznaczył minister rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska podejmuje wszelkie wysiłki, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj